REKOLEKCJE NA TRUDNOŚCI Z ALKOHOLEM

uzdrowienieSerdecznie zapraszamy małżeństwa, osoby dorosłe, a szczególnie wszystkich, którzy przezywają trudności w swoim życiu związane z nadużywaniem alkoholu lub cierpią z powodu uzależnienia swoich bliskich. Rekolekcje odbywają się przy Alei Cystersów 3 w Pelplinie.

 

 

 

 

 


Terminy:

13-15 marca 2015

30 kwietnia - 3 maja 2015

14-19 sierpnia 2015

9-11 października 2015

27-29 listopada 2015


Rekolekcje w Pelplinie

Jezus i alkohol?

Przecież Jezus był w Kanie Galilejskiej na weselu.
W drugim rozdziale Ewangelii wg św. Jana (2,1-11) znajdujemy słynny opis godów w Kanie Galilejskiej. Z pewnością Jezus, jak każdy uczestnik wesela, także pił wino. Można nawet powiedzieć, że On sprawił, żeby nie zabrakło tego trunku. W Ewangelii wg św. Mateusza zaś czytamy, że faryzeusze porównując Chrystusa z Janem Chrzcicielem obłudnie oskarżali Jezusa mówiąc: "Oto żarłok i pijak..." (11,19). Takie są fakty z Biblii i nikt temu nie może zaprzeczyć. Ale...
Jak zwykle jest jakieś ale. Otóż trzeba też pamiętać, że do dziś w krajach basenu Morza Śródziemnego jest zwyczajem spożywanie wytrawnego wina do posiłków. Jednak pija się tam co najwyżej jedną lampkę i na tym koniec. Wino w tamtej kulturze nie jest traktowane jako alkohol, lecz jako napój, jak u nas w Polsce kompot do obiadu...

Kiedy brak umiaru...

Problem pojawia się wówczas, kiedy kieliszek takiego czy innego trunku przeradza się w szklankę, butelkę, a nawet dwie, trzy... I wtedy zaczynają się kłopoty. Kiedy zaś uświadomimy sobie, że nadużywanie alkoholu nie dotyczy tylko jednej osoby, tylko pijącego, ale też całej rodziny, zwłaszcza tej najbliższej, to sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej. Nie jeden dom cierpi wskutek uzależnienia ojca, czy matki, a nawet obojga rodziców. A dzieci...

uzdrowienieJak z temu zaradzić?
Dobrze wiemy, że Chrystus przyszedł na świat przede wszystkim po to, abyśmy mogli żyć w wolności dzieci Bożych, aby nas wyrwać z niewoli grzechu, także alkoholowego (por. Łk 4,18-21), aby nas zbawić (por. J 3,17). Kiedy już popadniemy w zniewolenie alkoholem On nam podaje rękę i przychodzi nam z pomocą. Ale jak?
Czy to nie Bóg posługuje się ludźmi, czy to nie On powołuje lekarzy, terapeutów, psychologów, kapłanów, aby służyli innym i nieśli im pomoc? Człowiek jest istotą dość skomplikowaną - nie jest ani samym ciałem, ani tylko duszą, ale jest osobą duchowo-cielesną.
Z drugiej strony alkoholizm jest chorobą, która jest dość skomplikowana, bo dotyczy wielu różnych sfer człowieka. Kompleksowe leczenie, całościowe wychodzenie z alkoholizmu musi dotykać więc różnych sfer człowieczeństwa jednocześnie.
Dlatego też, kiedy jest potrzebna pomoc w przezwyciężeniu tej choroby, musi ona objąć całego człowieka tzn. zarówno sferę cielesną (lekarz), emocjonalną (psychoterapeuta, psycholog), jak i duchową (kapłan).

Źródło, więcej, Kleryckie Koło Apostolstwa Trzeźwości: rekolekcjeewangelizacyjne.w.interia.pl


Zgłoszenia pisemne lub telefoniczne przyjmuje (tu także można uzyskać wszelkie potrzebne informacje na temat rekolekcji):

p. Irena Szybist
ul. Bpa Dominika 11, 83-130 Pelplin
tel. (praca): (0-58) 536 12 21 wew. 347
tel. (dom): (0-58) 536 14 75
tel. (kom.) 0 694 619 828
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rekolekcje rozpoczynamy o godz. 17:30. Aby były owocne, konieczne jest uczestnictwo w całym programie. Prosimy zabrać ze sobą Pismo Święte, zeszyt oraz śpiwór lub pościel.

Informacje o kosztach u p. Ireny Szybist (w trakcie rekolekcji zapewniamy 3 posiłki dziennie).

 

 


"Ponieważ drogi jesteś w moich oczach, nabyłeś wartości i Ja cię miłuję" (Iz 43, 4)

 podniesienie

Duszpasterstwo Rodzin
Diecezji Pelplińskiej

Kuria Diecezjalna Pelplińska
Ul. Biskupa Dominika 11
83-130 Pelplin

Więcej: kontakt

Tagi