Okno Życia w Starogardzie Gd. 2012.04.15


W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 15-go kwietnia 2012 r zostało otwarte, pierwsze w Diecezji Pelplińskiej, a 50-te w Polsce „Okno życia”. Znajduje się ono w Starogardzie Gdańskim przy ulicy Lubichowskiej 56, przy kościele p. w. Miłosierdzia Bożego. Poświęcenia „Okna życia” dokonał Ksiądz Biskup Diecezjalny Jan Bernard Szlaga, który określił je mianem okna nadziei, które ratować będzie dzieci mimo zagubienia się ich rodziców. Pomysłodawcą i realizatorem przedsięwzięcia jest Caritas Diecezji Pelplińskiej.


„Okno życia” to specjalnie przygotowane miejsce umożliwiające matkom nie mogącym  lub nie chcącym opiekować się noworodkiem anonimowe, bezpieczne pozostawienie go w nim.
Pierwsze współczesne „Okno życia” w Polsce otwarto 19 marca 2006 u sióstr nazaretanek w Krakowie przy ul. Przybyszewskiego 39 i oznaczono herbem Jana Pawła II oraz logo Caritas. Do marca 2011 uratowano dzięki niemu 14 noworodków, a dzięki wszystkim oknom w Polsce 33 noworodki.
Chwilę po pozostawieniu dziecka w „Oknie życia” uruchamia się sygnalizacja alarmująca. Jest to cichy alarm, który nie wydaje dźwięków, ale  łączy się z odpowiednimi osobami informując je o obecności dziecka. Takie dziecko karetka zabiera do szpitala, gdzie przechodzi ono badania, a następnie kierowane jest do pogotowia rodzinnego. Równolegle uruchamiane są procedury nadania tożsamości i adopcyjna. Dzieci z okna mogą prędko trafić do adopcji, a w czasie procedury adopcyjnej – dzięki zgodzie sądu na preadopcję – przebywać już w nowej rodzinie.

Caritas Diecezji Pelplińskiej dziękujem wszystkim, którzy tak pięknie włączali się w powstanie „Okna Życia”.
Ks. Grzegodz Weis: „Wasze zaangażowanie świadczy o waszej wrażliwości i wielkim sercu, a uratowane dzieci będą waszymi dziećmi duchowymi, bo pomogliście niejako narodzić się im na nowo”.
Bóg Zapłać!