Lekarz o NPR


Metody Rozpoznawania Płodności w opinii

dr n. med. Aleksandry Kicińskiej,

wykładowcy Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku.

Dr n. med. Aleksandra Kicińska jest lekarzem posługującym się metodą NaProTechnologii, zainicjowała powstanie NaProCentrum w Gdańsku. Jest lekarzem specjalistą chorób wewnętrznych, prowadzi na Uniwersytecie Medycznym między innymi zajęcia z metod rozpoznawania płodności.


Z wykładu:

WHO – Światowa Organizacja Zdrowia  w 1987 roku wydała zalecenia promujące  „metody rozpoznawania płodności”  fertility awareness methods – FAM.

Nowoczesne metody rozpoznawania płodności są bardzo skuteczne niezależnie od wykształcenia – badania WHO: 93% kobiet niezależnie od miejsca zamieszkania i poziomu edukacji, statusu społecznego jest w stanie opanować umiejętność rozróżniania czasu płodności i niepłodności w cyklu miesięcznym.

Międzynarodowe badania potwierdzają skuteczność tych metod zarówno w staraniu się, jak i odkładaniu poczęcia (w przypadku odkładania skuteczność porównywalną
z metodami antykoncepcją hormonalną).

Metody Rozpoznawania Płodności oparte na badaniach naukowych dotyczących biologii i fizjologii cyklu kobiety. Natomiast „kalendarzyk” (czyli obliczenia bez obserwacji organizmu) nie ma nic wspólnego z oficjalną wiedzą medyczną – tylko 30% kobiet, które miesiączkują w sposób regularny (28 „+ -” 3 dni) ma owulację w połowie cyklu.

Badania WHO: potwierdzają zadowolenie małżonków stosujących NPR z relacji intymnych.

Kobiety stosujące Metody Rozpoznawania Płodności są bardziej świadome, mają większą wiedzę nt. płodności i swojego zdrowia prokreacyjnego.


Całość konferencji dr A. Kicińskiej na temat Metod Rozpoznawania Płodności oraz antykoncepcji