Zachęcamy do wyjazdu do Dublina na Światowe Spotkanie Rodzin.
Strona Światowego Spotkania Rodzin w Dublinie, które będzie miało miejsce od 22 do 26 sierpnia 2018 r.: www.worldmeeting2018.ie Można tam znaleźć informacje o tym wydarzeniu, ramy programowe, formularz zgłoszeniowy, wypowiedzi papieża Franciszka oraz biskupów irlandzkich dotyczące WMOF oraz zapisać się na newsletter informacyjny. Gotowe jest również logo, w centrum którego umieszczona została rodzina. Członkowie rodzin reprezentowani są przez osoby w różnym wieku i w różnych rolach idący razem w komunii i miłości, pomagający sobie wzajemnie podczas podróży życia. Krzyż i półkole przedstawiają Bożą miłość, płynącą z krzyża, obejmującą i podtrzymującą rodziny całego świata. Nikt nie jest wykluczony, nikt nie zostaje porzucony. Małżeństwa, osoby star-sze, single, wdowy i wdowcy, osoby konsekrowane, kapłani, dzieci; wszyscy są ważnymi członkami naszych rodzin i wszyscy są zaproszeni do uczestniczenia w Światowym Spotkaniu Rodzin w 2018 roku. Na logo składają się również: wizerunek Ziemi, kościół, Trójca Święta.
W centrum logo znajduje się rodzina. Członkowie rodzin reprezentowani są przez osoby w różnym wieku i w różnych funkcjach jako idący razem w komunii i miłości, pomagając sobie wzajemnie podczas podróży życia. Krzyż i półkole przedstawiają Bożą miłość, płynącą z krzyża, obejmującą i podtrzymującą rodziny całego świata. Nikt nie jest wykluczony, nikt nie zostaje porzucony. Małżeństwa, osoby starsze, osoby żyjące samotnie, wdowy i wdowcy, osoby konsekrowane, kapłani, dzieci; wszyscy są ważnymi członkami naszych rodzin i wszyscy są zaproszeni do uczestniczenia w Światowym Spotkaniu Rodzin w 2018 roku.
Wydarzenie międzynarodowe i ekologiczne
Mapa świata odzwierciedla rodziny z całego globu przyjeżdżające do Irlandii (będziemy mieli do czynienia naprawdę z międzynarodowym wydarzeniem). Podczas gdy w logo widzimy tylko zarysy kontynentów, to one reprezentują cały świat: wspólny dom dla wszystkich rodzin, powierzony nam przez Boga. W encyklice Laudato si, papież Franciszek przypomniał nam, że rodziny mają kluczową rolę do odegrania w trosce o nasz wspólny dom. Przypomniał nam, że św. Franciszek z Asyżu mówiąc o ziemi nazywał ją „siostrą, z którą dzielimy nasze życie i cudowną matką, która otwiera swoje ramiona, aby nas objąć” (por. Franciszek, Laudato Si: Troska o nasz wspólny dom, nr 1). Światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie w Irlandii pomoże nam odpowiedzieć na pytanie, jak rodzina, która jest naszym pierwszym domem, może pomóc nam troszczyć się o nasz wspólny dom, jakim jest ziemia.
Kościół – rodzina rodzin
Czerwone półkole zwieńczone krzyżem odnosi się do logo archidiecezji Dublin, która jest gospodarzem Światowego Spotkania Rodzin w 2018 roku.
Reprezentując Bożą miłość płynącą z krzyża, obejmującą wszystkie rodziny świata, półkole i krzyż reprezentują także Kościół, który jest domem – „rodziny rodzin, nieustannie wzbogacany przez życie tych wszystkich domowych kościołów” (por. Franciszek, Amoris laetitia nr 87). W logo, tak jak w realnym życiu, Kościół obejmuje rodzinę, chroni rodzinę i troszczy się o rodzinę. Gdy nasze rodziny są mocniejsze, społeczeństo jest mocniejsze i Kościół jest mocniejszy.
Krzyż
Krzyż jest ostatecznym znakiem ofiary Jezusa Chrystusa z siebie samego. Ta ofiara miłości jest zawsze w centrum życia małżeńskiego i rodzinnego. Promienie reprezentują łaskę Ducha Świętego spływającą z krzyża i jednoczącą nasze rodziny w miłości. Przez Ducha Świętego Jezus mieszka w naszych rodzinach i daje nam siły, abyśmy podjęli nasze krzyże i szli za nim. Krzyż użyty w logo jest także symbolem chrześcijańskich korzeni Irlandii i jej historii. Znak ten obecny jest w parku Phoenix w Dublinie, jednym z największych ogrodzonych parków miejskich w Europie, i znany jako „Krzyż Papieski”, ponieważ tam w 1979 roku zgromadziło się ponad milion osób z powodu innego wielkiego wydarzenia: przywitanie, słuchanie słowa i modlitwa ze Świętym Janem Pawłem II, który był także inicjatorem Światowego Spotkania Rodzin. Chrystus jest tym, który gromadzi nas i wzywa do ponownego spotkania w Dublinie na Światowym Spotkaniu Rodzin w 2018 roku.
Trójca Święta
W adhortacji „Amoris laetitia” papież Franciszek wiele razy mówi o małżeństwie i rodzinie jako „żyjącej ikonie” Trójcy Świętej (por. Nr 11, 121, 161, 314, 324). Rodzina, przez małżeństwo, wchodzi w dynamikę wzajemnego obdarowania siebie, komunii i miłości, odwzorowuje misterium Trójcy Świętej i zanurza się w „misterium, z którego cała prawdziwa miłość wypływa” (AL nr 63). Aby oddać tę prawd, w logo znajduje się potrójna spirala, która została zaczerpnięta ze starożytnego wzornictwa celtyckiego. Te trzy spirale znajdują się na starożytnych kamieniach i monumentach w całej Iralndii. Gdy chrześcijaństwo zawitało do Irlandii, potrójna spirala lub triskellion zaczął był używany jako symbol Trójcy Świętej, razem z dobrze znanym symbolem koniczyny związanej tradycyjnie ze św. Patrykiem. Św. Patryk, według tradycji, używał znaku koniczyny do wyjaśnienia tajemnicy Ojca i Syna i Ducha Świętego zjednoczonych jako jedna rodzina: jeden Bóg w trzech Boskich Osobach, w doskonałej komunii miłości.
Miejsce i data
Logo zawiera datę i miejsce wybrane przez papieża Franciszka na gospodarza Światowego Spotkania Rodzin 2018: Dublin, Irlandia, 22 – 26 sierpnia 2018.
Projekt logo
Logo Światowego Spotkania Rodzin 2018 zostało zaprojektowane przez Ronana Lyncha z Lynch Design, Irlandia z pomocą organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Oddział Irlandia).
Żródło: www.kodr.pl