W dniach 28-30 listopada 2014 r. odbył się Weekend dla narzeczonych w Świeciu.
Kilka refleksji uczestników na koniec „Weekendu dla narzeczonych”:
wyjaśniły nam się sprawy, o których nie wiedzieliśmy, będziemy się starali więcej rozmawiać
kurs wyjaśnił mi dużo spraw, rozjaśnił wątpliwości, wzbogacił życie, dał mi to pewność, że chcemy założyć rodzinę
bardziej zbliżyłam się do Boga
zobaczyłam, że ciężka droga nas czeka, ale damy radę
to był dobry czas dla nas, nie spędzony przed telewizorem, ale ze sobą
kurs umocnił nas w wierze, w której wychowali nas rodzice i odkryliśmy, że chcemy żyć w wierze
rozwialiśmy wszelkie wątpliwości, które były między nami
ustaliliśmy zasady według, których chcemy żyć
narzeczony: zobaczyliśmy, że musimy nauczyć się języka bardziej zrozumiałego, bo ona musi się domyślać
narzeczona: ja wtedy wymyślam różne rzeczy, które nie są prawdziwe
Jak być szczęśliwym małżeństwem, uniknąć kryzysów i zgodnie wychowywać dzieci? Nie ma na to prostej recepty, ale z pewnością pomocne jest rozmawianie o ważnych tematach jeszcze w czasie narzeczeństwa. Nie omówienie pewnych fundamentalnych spraw może zakłócić lub nawet uniemożliwić szczęśliwe życie razem.
Trudno jest poznać drugiego człowieka, tak do głębi. Poznać jego myśli, pragnienia, przyzwyczajenia, oczekiwania. Jeszcze trudniej poznać siebie nawzajem w bliższych relacjach damsko – męskich, kiedy i ona i on starają się zaprezentować z jak najlepszej strony. Kiedy chce się komuś zaimponować, zainteresować go sobą, zachwycić, nie mówi się o swoich wadach, brakach, złych nawykach. Te zazwyczaj wychodzą dużo później, kiedy już ukochany jest mężem, a ukochana żoną. Bywa, że młodzi małżonkowie odkrywają, iż druga strona ma zupełnie odmienne zdanie na temat ilości dzieci, sposobu ich wychowania, zarządzania budżetem domowym, sposobu wypoczywania… Psycholodzy potwierdzają, że większość małżeńskich kryzysów bierze się ze wzajemnego niezrozumienia i braku rozmów o ważnych sprawach.
Narzeczeni w naszej diecezji mają szansę na to, żeby zacząć małżeńskie życie lepiej. Służą temu prowadzone w różnych miejscach diecezji pelplińskiej kursy przedmałżeńskie w trzydniowej formie jako Weekendy dla narzeczonych. Prowadzi je Zespół „DOBRY POCZĄTEK” powołany przez ks. Biskupa Diecezjalnego.
Od piątku wieczorem do niedzielnego popołudnia pary narzeczonych biorą udział w warsztatach przygotowujących ich do wspólnego życia. Kilkunastominutowe wprowadzenia do danych zagadnień prowadzą pary małżeńskie, które bardziej dzielą się swoim doświadczeniem, niż pouczają. Kilka zdań dopowiadają księża. To, co najważniejsze dokonuje się jednak w parach. Młodzi ludzie rozmawiają na przedstawiane tematy, mówią o sobie, poznają lepiej swoją narzeczoną lub narzeczonego. Mówią sobie o wzajemnych uczuciach, uczą się sposobów wyrażania miłości, opowiadają o swoich wartościach i próbują ustalić wspólną hierarchię, rozmawiają na temat wiary w ich małżeńskim życiu, na temat dzieci, swoich rodziców, itd.
Ciekawym przerywnikiem pomiędzy poważnymi tematami jest na każdym Weekendzie dla narzeczonych lekcja tańca prowadzona przez profesjonalnego instruktora.
Weekend dla narzeczonych to forma spotkań bez noclegów, więc raczej dla par z okolicy. Dlatego spotkania organizowane są w różnych częściach diecezji. Jesienią odbyły się one w Czersku, Tczewie, Grzybnie i Świeciu. Wiosną kolejna edycja:
w Starogardzie Gd. 17-19 kwietnia,
w Chojnicach 24-26 kwietnia,
w Grzybnie k. Kartuz 24-26 kwietnia,
w Tczewie 8-10 maja 2015 r.
ZAPISY: www.ewangelizacjapelplin.pl
Odpowiedzialni za przygotowanie i koordynację Weekendów są członkowie Rady Koordynacyjnej Zespołu „Dobry Początek”: ks. Wojciech Klawikowski, ks. Sławomir Ałaszewski (diecezjalny duszpasterz rodzin), Dorota i Sławomir Liss oraz Violeta i Robert Poziemscy.
Starają się nie tylko organizować kursy w różnych miejscowościach, ale zapraszać do ich prowadzenia coraz to nowe małżeńskie pary i księży miejscowych parafii. „Dobrze by było, aby w każdej części diecezji działał zespół ludzi, którzy włączą się w prowadzenie Weekendów dla narzeczonych na miejscu” wyjaśnia ks. Sławomir Ałaszewski.
Tak też stało się w Świeciu, gdzie w ostatni weekend listopada odbył się pierwszy w mieście taki kurs. Bazą lokalową stały się budynki gościnnych Szkół Katolickich w Świeciu, a ich dyrektor włączył się w prowadzenie Weekendu dla narzeczonych. „Chcemy, żeby Szkoły Katolickie tętniły życiem również poza zajęciami lekcyjnymi, dlatego chętnie wspieramy takie inicjatywy” mówi ks. dyrektor Przemysław Szulc. W zajęcia włączył się też ks. Jarosław Kubiak z parafii św. Andrzeja Boboli w Świeciu: „dla nas jako kapłanów jest to bardzo ciekawe doświadczenie” – dodaje. W Świeciu w warsztatach wzięło udział 15 par narzeczonych. W prowadzenie włączyły się też dwie pary małżeńskie ze Świecia.
Tekst: Krzysztof Nowicki