25 maja 2014

Uprawnienia Instruktora INER 2014.05.25

Diecezjalni Doradcy Życia Rodzinnego otrzymali stopień Instruktora INER Polska

Na zdjęciu Pani Rӧtzer oraz Państwo Baranowscy i ks. Ałaszewski

Para Diecezjalnych Doradców Życia Rodzinnego, Anna i Tomasz Baranowscy, otrzymali uprawnienia Instruktora Instytutu Naturalnego Planowania Rodziny wg metody prof. Josefa Rӧtzera.

Miało to miejsce 24 maja 2014 roku w czasie Zjazdu Konsultantów – Instruktorów Instytutu INER w Łomży. To ważne wydarzenie dokonało się w obecności szczególnego gościa Zjazdu, Pani Elizabeth Rӧtzer, córki prof. Josefa Rӧtzera, która kontynuuje dzieło swojego ojca, twórcy metody rozpoznawania płodności. Przyznanie uprawnień Instruktora jest potwierdzeniem znajomości metody na poziomie, który uprawnia do nadawania stopnia nauczyciela przyszłym Doradcom Życia Rodzinnego posługującym w poradniach rodzinnych. Państwo Baranowscy zajmują się w naszej diecezji przygotowaniem takich osób, aby mogli odbywać indywidualne spotkania z narzeczonymi pragnącymi zawrzeć sakramentalny związek małżeński.

Uczestnicy Zjazdu, na którym był obecny także ks. Sławomir Ałaszewski, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, brali udział w Konferencji „Pomoc rodzinie w wypełnianiu jej funkcji prokreacyjnej i opiekuńczej”. Wysłuchali oni kilku wykładów. Dr hab. Barbara Cieślińska mówiła na temat „Zmiany sytuacji społeczno demograficznej polskich rodzin”, dr Tadeusz Wasilewski ukazał zagadnienie „Problemy prokreacyjne rodziny – metody ich rozwiązywania”, dr hab. Andrzej Kochański przedstawił zagadnienie „Problemy prokreacyjne – wybrane zagadnienia poradnictwa genetycznego”, dr Elżbieta i Michał Gołąb przybliżyli uczestnikom tele-informatyczne metody edukacji i konsultacji małżonków w problemach prokreacyjnych – oferta INER Polska, natomiast dr Agata Gołębiewska mówiła o wsparciu i pomocy socjalnej dla dużych rodzin. Coroczne zjazdy instruktorów są okazją do pogłębienia wiedzy na temat płodności kobiety. Obecni zapoznali się z metodą prowadzenia fakultetów „Metody rozpoznawania płodności” na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, które prowadzi dr Agnieszka Chrobak. Uczestniczyli w wykładzie i dyskusji na temat „Przydatność obserwacji cyklu w diagnostyce i leczeniu na przykładzie PCOS (Zespół Policystycznych Jajników), temat przedstawiła Renata Zdulska. Następnie spotkanie prowadził wyjątkowy gość Zjazdu, Elizabeth Rӧtzer. Córka tego wybitnego naukowca, prof. Josefa Rӧtzera relacjonowała przebieg międzynarodowego Kongresu INER w Austrii. Następnie Pani Elizabeth wyjaśniała uczestnikom spotkania szczegóły dotyczące rozpoznawania płodności i przekazując wskazówki nieżyjącego ojca. Tegoroczny Zjazdu Konsultantów – Instruktorów INER był też okazją uczczenia 20 lat istnienia INER Polska. Uroczystej Mszy św. dziękczynnej za rozwój tego dzieła w naszej Ojczyźnie przewodniczył bp. Stanisław Stefanek. Zapraszamy do odwiedzenia strony www.iner.pl gdzie znajdują się informacje na temat rozpoznawania płodności oraz możliwość skorzystania z nauki lub konsultacji drogą elektroniczną.