27 listopada 2015

Spotkanie posynodalne

W dniu 27 listopada 2015 r. w Częstochowie odbyło się posynodalne spotkanie dla Diecezjalnych Duszpasterzy Rodzin oraz Diecezjalnych Doradców Życia Rodzinnego.

Było ono odpowiedzią na trwający do niedawna w Watykanie Synod na temat rodziny. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele prawie wszystkich polskich diecezji, włącznie z przedstawicielami diecezji pelplińskiej, ks. Sławomirem Ałaszewskim oraz Anną Baranowska.

Spotkaniu przewodzili ks. dr Przemysław Drąg, Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin oraz bp. Jan Wątroba, Przewodniczący Rady ds. Rodziny przy Konferencji Episkopatu Polski. Omówili oni najbardziej naglące kwestie, które poruszone zostały w trakcie obrad Synodu Biskupów o rodzinie. Kwestie te to na przykład kształt katechez przedmałżeńskich, szeroko rozumiana polityka prorodzinna, duszpasterskie, indywidualne rozeznanie trudnych sytuacji życiowych ludzi, jak również pierwotna wersja treści dokumentu posynodalnego. Ks. Drąg i bp Wątroba mówili, że główną myślą obrad synodu było zadanie: towarzyszyć rodzinie. Towarzyszyć jej w codziennych trudach, radościach i troskach. Szczególnie potrzebne staje się dzisiaj towarzyszenie młodym małżeństwom u początku ich życia rodzinnego.