7 lipca 2012

Odpust Królowej Rodzin w Kościerzynie 2012.07.07


Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił:

J. E. Ks. Biskup Wiesław Śmigiel
Administrator Diecezji Pelplińskiej

W homilii podczas odpustu w sanktuarium Królowej Rodzin Ks. Biskup Wiesław Śmigiel podkreślił aktualność wezwania pod jakim jest w tym miejscy czczona Matka Boża. Teraz, kiedy zauważa się narastające problemy zaistniałe w rodzinie, a która we wszystkich społecznościach i kulturach uznawana jest za najcenniejsze dobro i źródło wszelakich powołań, Biskup wskazuje na Maryję, jako pośredniczkę łask, której wstawiennictwo prowadzi do Jezusa do samego Boga i do świętości.

            W homilii Biskup zwrócił uwagę na dwa aspekty życia rodzinnego. Po pierwsze na kłopoty, kryzysy, które dotykają coraz więcej osób żyjących w małżeństwie, na jego nietrwałość i na młode pokolenie, które coraz rzadziej decyduje się na zawarcie sakramentalnego związku. Szukając przyczyn takiego stanu Biskup wskazuje na brak mocnych i zdrowych fundamentów u młodych ludzi. Zniekształcona wizja rodziny, jaką lansuje się w mediach daje bardzo złe wzorce. Odpowiedzią na nie ma być gorliwsza modlitwa, ma być lepsze przygotowanie do małżeństwa oraz promowanie zdrowej, zbudowanej na tradycyjnych wartościach rodzinie. Właśnie w takiej rodzinie z wartościami człowiek odnajduje szczęście i szacunek, to w niej wychowane są dobrze dzieci. To w niej młody człowiek uczy się właściwie rozumieć kobiecość, męskość.

Drugim wątkiem poruszonym w homilii jest apostolat, jaki stoi przed każdym z nas. To w rodzinie spełniają się zadania apostolskie. W pierwszym kręgu apostolatu, wewnątrz rodziny, więź pogłębiana jest poprzez związek serc i ciał ludzi. W rodzinie ojcowska modlitwa daje najlepszy przykład dla syna czy córki a gorliwość matki, z jaką wykonuje swoją pracę wychowawczą,  jest obrazem, który zapada na całe życie. W domu jeden członek rodziny dla drugiego ma być dobrym przykładem życia religijnego.  Tam nawzajem bliscy prowadzą się do Boga. Mamy świadczyć o Nim i być żywym obrazem Boga dla najbliższych. Drugim kręgiem apostolstwa jest sąsiedztwo. Mamy swoją życzliwością, pomocą, świadectwem być jakby głosem sumienia dla sąsiadów. Mamy być szaleńcami Pana Boga. Mamy zadanie zaprosić ich do wspólnej modlitwy, czytania Pisma Św, troszczyć się o drugiego człowieka nie tylko w wymiarze materialnym, ale także duchowym. Ostatnim kręgiem apostolatu rodzin jest społeczeństwo i wspólnota Kościoła. Mamy angażować się w struktury społeczne, mamy aktywnie reprezentować i wspierać rozwój społeczności i Kościoła poprzez różne inicjatywy wspierające życie parafii. Mamy zadanie nie wstydzić się mówić głośno o swoich przekonaniach religijnych i wartościach, jakimi kierujemy się w życiu.

To tylko kilka wybranych myśli Ks. Biskupa. Zachęcamy do osłuchania całości.