27 października 2019

Kongres Nowej Ewangelizacji o rodzinie 2019


W dniach 24-27 października 2019 r. odbył się w Gnieźnie V Kongres Nowej Ewangelizacji.

Tym razem Kongres dotyczył tematyki rodziny pod hasłem „Radość Miłości”.


„Małżeństwo i rodzina jest zadaniem i szansą a nie problemem” powiedział Bp G. Ryś na rozpoczęcie V Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji w Gnieźnie.

W części dotyczącej Amoris Laetitia O. Prof. T. Kennedy w pierwszym z wykładów Kongresu pokazał, że historia życia papieża Franciszka pozwala zrozumieć jego zainteresowanie indywidualną osobą i jej sytuacją. Taka postawa jest fundamentem jego teologii i posługi duszpasterskiej. Myślenie Franciszka możemy określić w trzech punktach: czas ważniejszy od przestrzeni, jedność ważniejsza od konfliktu, rzeczywistość ważniejsza od idei.Gości przywitał gospodarz ks. bp W. Polak oraz odpowiedzialny za nową ewangelizację ks. bp G. Ryś. Z diecezji pelplińskiej uczestniczy w kongresie 5 małżeństw i 4 księży z Zespołu Dobry Początek.„W duszpasterstwie istotne jest to, żeby pokochać małżeństwo i rodzinę” powiedział ks. bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny przy Episkopacie Polski.


Ks. Biskup przypomniał, że rodzina jest pierwszą i podstawową drogą oraz priorytetową troską Kościoła. Duszpasterstwo rodzin ma charakter piorytetowy i całe duszpasterstwo powinno być zorganizowane w prespektywie rodzin. Żaden program duszpasterski nie może pominąć troski o rodziny.
Bp W. Śmigiel wspomniał o świętych małżonkach. Jan Paweł II pierwszy raz w historii Kościoła wyniósł na ołtarze małżonków w tym samym czasie, jednym aktem, podkreślając, że uświęcili się życiem małżeńskim i rodzinnym, są to Luigi i Maria Beltrame Quattrocchi oraz Zelia i Ludwik Martin.


Damien i Isabelle Hanus mówili o chrześcijańskiej wizji małżeństwa i rodziny. Ujęli to w trzech punktach:
1. Przyjąć inność drugiego człowieka, szczególnie współmałżonka. 2. Miłość, spotkanie, otwartość są ważniejsze niż rozwiązania. 3. Pytanie o płodność: „bardzo długo wierzyłem, że małżeństwo to jakiś wierzchołek, natomiast małżeństwo to naczynie, które trzeba wypełnić”.
O. Ksawery Knotz podkreślił, że Chrystus objawia się w małżeństwie, w więzi między małżonkami. Wynika to z sakramentalnej obecności Chrystusa w małżeństwie sakramentalnym. On przychodzi w rozmowie, bliskości fizycznej, również seksualnej. Jezus jest ukryty między małżonkami, jest tam realnie obecny. Znakiem widzialnym obecności Chrystusa jest obecność fizyczna męża i żony. Małżonkowie ukazują Chrystusa w nowy, niepowtarzalny sposób, analogicznie do objawiania go w każdym z sakramentów. Małżonkowie szczególnie ukazują czułą i wierną miłość Boga.
Prof. Kaja Kaźmierska mówiła o współczesnych wyzwaniach i zagrożeniach dla rodziny. Mówiła, że w diecezji łódzkiej tylko ok 4% małżonków modli się ze sobą, a tylko 22% rodziców dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej modli się z dziećmi. Widać jak wiele mamy do zrobienia.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.