28 marca 2013

Duszpasterstwo rodzin wyzwaniem dla kapłana 2013.03.28

Bp Ryszard Kasyna w Wielki Czwartek
mówił do kapłanów o posłudze rodzinom

Część homilii dotycząca rodziny

Bp. Ryszard Kasyna

Cała homilia

Bp. Ryszard Kasyna

W czasie Mszy św. Krzyżma w Wielki Czwartek ks. Biskup Ryszard Kasyna mówił, że szczególnym wyzwaniem współczesnego kapłana jest szczególnie duszpasterstwo rodzin.

„Wyzwaniem współczesnego kapłana jest duszpasterstwo, szczególnie duszpasterstwo rodzin (…).

To wezwanie jest dzisiaj szczególne w dobie ataku na rodzinę. Kto niszczy rodzinę, niszczy społeczeństwo i niszczy naród.  Istnieje bowiem więź organiczna narodu i rodziny. Tożsamość rodziny to tożsamość narodu. Suwerenność narodu zależna jest od suwerenności rodziny. Kto zniszczy rodzinę zniszczy także naród. W rodzinie bowiem rodzą się dzieci dla narodu. Czy rozumiemy dlaczego wrogowie narodu w pierwszym rzędzie niszczą rodzinę? W niej bowiem żyje duch i serce narodu. Kto zniszczy ducha i serce narodu ten staje się panem bezideowych indywidualistów. Kto zniszczy rodzinę zniszczy także religijność, zniszczy Kościół. To w rodzinie rodzą się przyszli członkowie Kościoła. W rodzinie przekazywane są wartości religijne. Rodzina staje się małym Kościołem domowym. W religijnej rodzinnej wspólnocie wyrasta się na przysłowiowego giganta zawierzenia, albo na wroga Boga i człowieka. Rodzina staje się wyzwaniem dziś szczególnie dla naszego duszpasterstwa, gdyż rodzina, jak mówił często błogosławiony Jan Paweł II, jest drogą Kościoła, jest drogą naszego duszpasterstwa, jest drogą naszego powołania.

Pozwól Panie zrozumieć mi Twoje wołanie do mnie w ten Wielki Czwartek. Może dlatego że dobrowolnie zgodziliśmy się na życie bez rodziny kierujesz ten apel do nas, niech on stanie się we mnie nakazem, zadaniem”.

Fragment homilii
Bp Ryszard Kasyna, Biskup Pelpliński
Msza Krzyżma, Wielki Czwartek, Pelplin 28.03.2013r.