29 września 2019

Święto Patronalne Centrum Więź 2019


W dniach 27-29 września 2019 r. w Ostrzycach odbywają się rekolekcje dla osób posługujących w Centrum „Więź”


Rekolekcje z okazji Święta Patronalnego, jakim jest wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów, na temat spotkania z Bogiem dzięki ikonie prowadziła siostra Weronika Dryl OSU.


Czas modlitwy i wspólnego wypoczynku rozpoczął się Mszą świętą, której przewodniczył Biskup Ryszard Kasyna.

„Pragnę podziękować za to, że staracie się wspierać ludzi w trudach życia, różnych kryzysach osobistych, małżeńskich, rodzinnych, kapłańskich, zakonnych, że staracie się prowadzić ku pełni dojrzałości, a mówiąc językiem Jezusa Chrystusa, ku świętości”, mówił ks. Biskup Ryszard Kasyna do osób posługujących w Centrum Psychologiczno-Pastoralnym „Więź”.

Ksiądz Biskup przywołał słowa Pana Jezusa: „Kto chce zachować swoje życie, straci je. A kto straci swe życie z powodu mnie i Ewangelii, zachowa je”. Zaproponował z pierwszego zdania utworzyć pytanie: „Kto chce zachować swoje życie?” Zauważył, że generalnie każdy tego chce. Człowiek potrafi nawet rywalizować czy kogoś skrzywdzić dla swojego ocalenia, mówi do kogoś: „musisz się usunąć”, a czasem nawet: „musisz umrzeć, żebym je mógł żyć”. Jezus Chrystus działa w zupełnie przeciwnym kierunku, mówi: <„musisz żyć”, ja przyszedłem na świat żebyś ty mógł żyć. Przyszedłem, aby oddać życie za Ciebie. Ojciec Mnie, swojego Syna, posyła na krzyż, żebyś Ty mógł żyć>. Biskup Ryszard przypomniał, że trzeba umieć stracić swoje życie. Powinniśmy swoje umieranie traktować jako krzyż, który zbawia. Jezus mówi: <to Ja będę na waszej straconej pozycji. W Eucharystii zostawiłem źródło życia, On mówi: bierzcie i jedzcie, mam dla was życie>.
Ksiądz Biskup wspomniał też patrona dnia, św. Wincentego a Paulo. W nawiązaniu do jego posługi miłości mówił: „również dzisiaj człowiek potrzebuje drugiego człowieka, potrzebuje wspólnoty, potrzebuje braterstwa, potrzebuje bliskości. Człowiek potrzebuje wsparcia popartego fachową wiedzą i doświadczeniem tak, jak ma to miejsce u Was, posługujących w centrum Psychologiczno-Pastoralnym „Więź”. Dziękując za świadków miłości, takich jak św. Wincenty a Paulo, pragnę podziękować za dar osób posługujących w ramach Centrum „Więź”, za to, że pamiętacie i uświadamiacie innym, iż życie człowieka mimo, że często przybiera kształt krzyża, może być pięknym życiem jeśli jest służbą, jeśli jest pochyleniem się nad ludzką nędzą, jeśli jest miłością wobec Boga i drugiego człowieka. Pragnę podziękować za to, że staracie się wspierać ludzi w trudach życia, różnych kryzysach osobistych, małżeńskich, rodzinnych, kapłańskich, zakonnych, że staracie się prowadzić ku pełni dojrzałości, a mówiąc językiem Jezusa Chrystusa, ku świętości. Dziękując Wam wszystkim za tę posługę, wspartą często wolontariatem, pragnę życzyć, aby owe spotkania z człowiekiem potrzebującym miłości miłosiernej, pozwalały wam samym wzrastać, dojrzewać do pełni człowieczeństwa, niech przynoszą radość, wewnętrzne spełnienie. Niech to czynienie miłości uskrzydla Waszą posługę, Was – ziemskich aniołów. Bądźcie Jego świadkami, Jego miłości cierpliwej i ofiarnej do końca”.Konferencje na temat spotkania z Bogiem dzięki ikonie, prowadzone przez siostrę Weronikę Dryl OSU można odsłuchać poniżej.

Zainteresowanie Ikoną


Ikona a duchowość


Ikona wprowadza w spotkanie z Bogiem cz.1


Ikona wprowadza w spotkanie z Bogiem cz. 2


Teologia ikony


Technologia tworzenia ikony


Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.