29 października 2013

Otwarcie Centrum Więź w Tczewie 2013.10.29


Uroczyste otwarcie Centrum Psychologiczno-Pastoralnego „WIĘŹ” i błogosławieństwo Ks. Bpa Ryszarda Kasyny.


Z radością informujemy, że Biskup pelpliński Ryszard Kasyna 29 października 2013 r. uroczyście otworzył i pobłogosławił Centrum Psychologiczno-Pastoralne „Więź” w Tczewie. Przy tej okazji powiedział: „Nie wyobrażam sobie, żeby takich miejsc jak to w diecezji nie było”. Nasze Centrum ma za cel pomoc przede wszystkim małżonkom i rodzinom, które dotykają różnorakie problemy w przezwyciężaniu trudności życiowych, problemów psychicznych oraz duchowych.

Relacja z otwarcia przygotowana przez Radio Głos

Przy tczewskiej parafii Podwyższenia Krzyża św. uroczyście otworzono pierwsze w diecezji pelplińskiej Centrum Psychologiczno-Pastoralne „Więź”, które działa w strukturach diecezji pelplińskiej i zgodnie ze statutem Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga

Wśród wielu gości obecnych na uroczystości byli starosta tczewski i prezydent Tczewa. Prezydent miasta Mirosław Pobłocki stwierdził, że „żyjemy w czasach określanych jako wyścig szczurów, kiedy ludziom bardziej zależy na sprawach przyziemnych niż na wartościach, w tym na rodzinie a w konsekwencji tego pojawiają się problemy”. Prezydent, odnosząc się do dotychczasowej, krótkiej działalności Centrum stwierdził, że do momentu rozpoczęcia działalności Centrum nie wiedziano „jak duże są to problemy”. Starosta tczewski Józef Puczyński wyraził głębokie uznanie, że powstało w Tczewie coś ważnego, „co służy ludziom”. „Cieszymy się, że coś takiego powstało a my, jako władze samorządowe będziemy to dzieło wspierali”, dodał starosta.

Przed obrzędem błogosławieństwa bp Kasyna powiedział: „w moim zamyśle jest, żeby to było nie tylko miejsce terapeutyczne, pomocy psychologicznej, ale również pomocy pastoralnej”. Hierarcha wyraził nadzieje, że pomoże ono nie tylko w rozwiązywaniu problemów małżeńskich i rodzinnych, ale „będzie również wsparciem w procesie dorastania do małżeństwa i rodziny”. Biskup pelpliński przyznał, że „życie w wielu aspektach jest trudne, dlatego potrzeba wsparcia rodzinom na różnych etapach jej dojrzewania”. Bp Kasyna stwierdził, że trzeba pomóc rodzinom, aby „potrafiły wewnątrz siebie prowadzić dialog”. Za podstawę szczęścia rodziny wskazał biskup „żywą obecność Jezusa, gdyż bez Niego o wiele trudniej jest budować dialog miłości”. Hierarcha potwierdził, że istnieje ogrom zranień w rodzinach, „stąd w tym miejscu powinny one znaleźć siłę i pomoc”. Bp Kasyna wyraził pragnienie, aby takie centra otwarto w innych rejonach diecezji. Docelowo ma ich być pięć. Podkreślając konieczność pomocy osobom przygotowującym się do założenia rodziny, biskup mówił, że „im lepiej przygotujemy osoby do małżeństwa i rodziny, tym mniej potem będzie trosk, zmagań i trudności”. „Nie wyobrażam sobie, żeby takich miejsc jak to w diecezji nie było”, dodał biskup pelpliński.

Po pobłogosławieniu wszystkich pomieszczeń Centrum, diecezjalny duszpasterz rodzin ks. dr Sławomir Ałaszewski poinformował, że już rozpoczęła swoją działalność filia tczewskiego Centrum w Starogardzie Gd. na osiedlu Przylesie.

W trakcie prezentacji medialnej Centrum, dyrektor placówki ks. dr Krzysztof  Naczk powiedział, że personel Centrum stanowi 11 specjalistów. Są to psychologowie, psychoterapeuci, specjaliści od duchowości chrześcijańskiej i duszpasterstwa rodzin a także specjaliści od uzależnień i współuzależnieni, specjaliści od diagnostyki problemów występujących u dzieci i młodzieży a także fachowcy od wielu dziedzin życia małżeńskiego i rodzinnego.

Centrum oferuje konsultacje psychologiczne, poradnictwo rodzinne, porady wychowawcze, psychoterapię indywidualną, psychoterapię PAR, psychoterapię rodzinną, psychoterapię grupową, warsztaty i pomoc duchową.

Szczegóły o działalności Centrum znajdują się na stronie www.centrumwiez.pl.


Słowo wprowadzające Biskupa Ryszarda Kasyny


Poświęcenie przez Biskupa Ryszarda Kasynę