5 kwietnia 2014

O kobiecości u Edyty Stein 2014.04.05


W sobotę 5 kwietnia 2014 odbyło się w Tczewie kolejne spotkanie z cyklu Akademia Mamy Róży. Dr Marek Olejniczak. Pięknie i barwnie opowiedział o świętej Edycie Stein.


Przybliżył uczestnikom jej refleksję nad naturą kobiety. Po wykładzie wywiązała się ciekawa rozmowa na temat poglądów świętej oraz roli i zależności, jakim podlega kobieta współcześnie. Na spotkanie przybyło jak zwykle kilkanaście osób.

Filozofia Edyty Stein jest świetną i oczywistą odpowiedzią na różne współczesne trendy, szczególnie te, które nie chcą respektować charakteru i natury ludzkiej płci. 


Żadna kobieta nie jest tylko kobietą” – natura kobiety według Edyty Stein

Dr Marek Olejniczak

streszczenie wykładu

Wykład poświęcony był refleksji nad naturą kobiety według wybitnej filozof chrześcijańskiej, świętej Kościoła Katolickiego i patronki Europy – Edyty Stein, czyli św. Teresy Benedykty od Krzyża. Edyta Stein była niemiecką Żydówką, która jako dojrzała już osoba przyjęła chrzest w Kościele Katolickim, wstąpiła do zakonu karmelitańskiego, lecz w 1942 r. zginęła męczeńską śmiercią w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Życie i twórczość tej wybitnej kobiety świadczą o tym, z jak wielkim zaangażowaniem podejmowała trud walki o prawa kobiet w pierwszej połowie XX w. Była znaną w Niemczech emancypantką walczącą o prawa kobiet, wygłaszającą liczne wykłady na ten temat, a jednocześnie osobą – kobietą! – której odmawiano prawa do habilitacji i samodzielnej pracy na uczelni wyższej. W wykładzie poruszone zostały kwestie natury kobiety w kontekście natury mężczyzny, specyfika duchowości kobiecej, tzn. typowe dla kobiet zalety i możliwe wady, jak również droga do osiągnięcia pełni człowieczeństwa i spełnienia osobowego jako kobieta. Jakkolwiek współcześnie tak wyraźne docenianie kobiecości kobiety i jej możliwych zalet nie jest szczególnie modne, trzeba pamiętać, że natura ludzka odkrywana w filozoficznych wglądach, a umocowana dodatkowo tradycją katolicką, nie ulega modom. Warto więc zaczerpnąć mądrości od tej wybitnej filozof i katolickiej patronki Europy tak żywo walczącej o prawa kobiet.