17 października 2015

Jak razem żyć i się nie pozabijać


W dniu 17 października 2015 r. odbyły się Warsztaty rozwoju osobistego na temat

„Jak razem żyć i się nie pozabijać? Sztuka rozwiązywania konfliktów i o mocy przebaczenia”

Organizatorem było Centrum „Więź” we współpracy z Polpharmą i duszpasterstwem rodzin diecezji pelplińskiej.


1. Zasady budowania szczęśliwego związku

Ewa i Andrzej Wiszenko


Ewa Wiszenko – coach i trener umiejętności interpersonalnych. Wiedzę psychologiczną zdobyła na studiach podyplomowych z zakresu psychologii w pracy z ludźmi oraz w szkole coachingu Co-Active Coaching CTI (akredytacja International Coach Federation). Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z małżeństwami. Specjalizuje się w pomocy ludziom, którzy znaleźli się na rozstaju dróg życiowych oraz zawodowych. Pomaga osobom rozpoznać i rozwinąć swój potencjał na drodze prowadzącej do zrównoważonego życia. Prywatnie jest żoną i mamą dwóch synów. Poza pracą zawodową tworzy kompozycje roślinne w ogrodzie, a w kuchni – nowe smaki i potrawy.

Andrzej Wiszenko – jest trenerem i coachem od 14-u lat. Posiada certyfikat coachingu amerykańskiej firmy CTI. Ma duże doświadczenie menedżerskie, pomaga ludziom w ich problemach zawodowych, w rozwoju kompetencji pracowniczych oraz w zbilansowaniu życia prywatnego i zawodowego. Fascynuje go towarzyszenie ludziom w odkrywaniu ich osobistego potencjału i usuwaniu barier mentalnych. Pomaga osobom, które znalazły się w kryzysie, mają trudności małżeńskie, zmagają się z problemami wychowawczymi. W pracy trenerskiej kładzie nacisk na rozwój osobisty oraz komunikację interpersonalną. Prywatnie jest mężem i ojcem. Lubi czytać książki z zakresu psychologii i zarządzania.


1. Bądź na bieżąco i pamiętaj o podziwie


2. Inwestuj w związek i dziel się władzą


3. Rozwiązuj problemy, pamiętaj o przebaczeniu, rytuałach i wartościach


2. Konflikt i jego płaszczyzny, a rola mediatora

Michał Dąbrowski


Trwały i satysfakcjonujący związek jest kluczowy dla poczucia szczęścia człowieka, chroni przed chorobami i promieniuje na dzieci, dla których miłość rodziców jest bazą dla ich rozwoju osobowego. Istnienie fundamentu przyjaźni w małżeństwie pomaga rozwiązać większość konfliktów i przetrwać kryzysy. Jak wzmacniać przyjaźń w związku, byście oboje czuli się w nim bezpiecznie i pewnie? Kluczem jest świadoma decyzja: Chcę dobra dla ciebie i zgodnie z tym działam.

Notatka z warsztatu

JAK DBAĆ O WIĘŹ W ZWIĄZKU BY CIESZYĆ SIĘ RELACJĄ I NIE DOPROWADZIĆ DO GŁĘBOKIEGO KRYZYSU?

1. BĄDŹCIE NA  BIEŻĄCO W WASZYCH SPRAWACH

Czy wiem, czym żyje obecnie mój współmałżonek? Co go cieszy, co lubi, czym się martwi? Naturalne pragnienie poznania drugiej osoby na etapie zakochania i początku małżeństwa z czasem zanika, jeśli nie podsyca się go. Usiądźcie codziennie wieczorem na filiżankę herbaty i opowiedzcie sobie, co ważnego wydarzyło się dziś. Poznać znaczy kochać.

2. PIELĘGNUJCIE POZYTYWNE SPOJRZENIE NA WSPÓŁMAŁŻONKA. WYRAŻAJCIE PODZIW I UZNANIE

To, co na początku fascynowało, może zostać przykryte kurzem rutyny i bieżących trudności. Przypomnijcie sobie, co zadecydowało, że to właśnie jego/ją wybraliście? Co cenicie najbardziej  w niej/nim? Pomyślcie o pozytywnych wydarzeniach, jakie cechy jego/jej o tym zdecydowały, że tak je pamiętacie? Każdego dnia spróbujecie wyostrzyć wzrok tak, by pośród wad zobaczyć diamenty – cechy godne podziwu. Znajdźcie codziennie sposób na wyrażenie prawdziwego uczucia i uznania.  Randka małżeńska to dobry sposób na świętowanie związku i cieszenie się sobą nawzajem. A codziennie, drobne gesty uprzejmości i życzliwości. Wyrażajcie wdzięczność.

3. CODZIENNIE ZWRACAJCIE SIĘ KU SOBIE

Utrzymujcie kontakt w najdrobniejszych sprawach wspólnego życia. W codzienności pozwalajmy odczuć współmałżonkowi, że jego sprawy są ważne, nawet gdy dla nas nie mają takiego znaczenia. Elegancja i dobre maniery w codziennych kontaktach są kluczem do relacji, tak jak napełnianie zbiorników miłości paliwem, które żywi więź. Rozpoznajcie (porozmawiajcie), jakim językiem miłości on/ona „mówi” i pragnie, by się do niej/niego zwracać. Nauczcie się go.

4. ULEGAJCIE WPŁYWOM PARTNERA. DZIELCIE SIĘ WPŁYWAMI W ZWIĄZKU

W dobrych związkach małżonkowie wspólnie podejmują decyzje. Gotowość dzielenia się władzą komunikuje szacunek dla zdania i uczuć drugiego, co wzmacnia więź. Mężowie mają większą tendencję do dominacji, ale nauczenie się świata żony, jej sposobu widzenia wzbogaca i rozwija osobowo (uczy „dawać”). Mężczyzna staje się też lepszym ojcem dla dzieci.  Wspólnie zdefiniowane cele i sposoby rozwiązań kwestii w każdym obszarze życia, uwzględniające i męski i kobiecy punkt widzenia, najlepiej chronią więzi i dobro całej rodziny. Rozwijajcie w sobie gotowość do kompromisu. Ustępujcie, aby wygrać.  Zdefiniujcie indywidualnie aspekty, w których możecie ustąpić, oraz te, w których nie zrezygnujecie, porównajcie i przedyskutujcie rozwiązanie.

5. ROZWIĄZUJCIE PROBLEMY DAJĄCE SIĘ ROZWIĄZAĆ

Badania pokazują, że oznaki głębokiego kryzysu: krytyka (nie narzekanie na sytuacje, zdarzenia), pogarda (dotycząca osoby), powodują postawę obronną i rodzą mur obojętności. W większości dobrych związków kłótnie i konflikty istnieją, ale nie wywołują tych 4 zwiastunów kryzysu. Unikajcie krytyki i pogardy. Poczucie humoru ratuje trudne rozmowy.

Problemy nawracające to takie, które będą się wciąż pojawiać. Sytuacja poprawi się, gdy będziecie czuli się swobodnie żyjąc ze sobą pomimo dzielących Was różnic. Problemy rozwiązywalne dotyczą zwykle organizacji życia–opracujcie strategię rozwiązania. Problemy paraliżujące–głębsze, dotyczą relacji, stosunku do drugiej osoby i postrzegania jej. Trzeba je rozwiązywać. Gdy proszę o przebaczenie uznaję swój błąd (nazywam go). Przebaczenie to akt woli: ja chcę przebaczyć. Gdy przebaczę, nie wracam już do tej sytuacji w rozmowach, kłótniach.

NAJBARDZIEJ TYPOWE PROBLEMY W WIĘKSZOŚCI ZWIĄZKÓW

TEŚCIOWIE-RODZICE. Zbudujcie poczucie „my”- solidarności między mężem i żoną.  Może to wymagać zerwania lub odseparowania się od rodziców-teściów. PIENIĄDZE. Ważne jest stworzenie równowagi pomiędzy wolnością i poczuciem kontroli, jaką dają a bezpieczeństwem i zaufaniem, których są symbolem.  Kluczem jest rozmowa o potrzebach, celach, marzeniach i wspólne planowanie wydatków.  PRACA. Jakie miejsce zajmuje na indywidualnej liście waszych priorytetów?  Czym jest praca dla męża i żony ?  Czy praca buduje związek czy tylko realizuje indywidualne cele ?  SEKS. Bardzo delikatna sfera domagająca się uwagi i wrażliwości na różnice. Jest źródłem satysfakcji,  gdy wcześniej zbudowany zostanie fundament przyjaźni i również ją wzmacnia. PROWADZENIE DOMU.PODZIAŁ OBOWIĄZKÓW. Uświadomcie sobie, jak to wyglądało  w waszym domu rodzinnym. Te wzorce macie wewnętrznie wpisane.  A jakie są obecne potrzeby w tym obszarze w waszym związku? Czego oczekujecie od współmałżonka i co możecie mu ofiarować?

SĄ TO UMIEJĘTNOŚCI, KTÓRYCH MOŻNA SIĘ NAUCZYĆ

4 symptomy kryzysu

1. krytyka zachowań – może prowadzić do

2. pogardy osoby

3. postawa obronnej – w rozmowach słychać obronę

4. mur obojętności, milczenie