Pielgrzymka małżeństw i rodzin na Jasną Górę 2016

jasna gora2016 Przed Oblicze Matki Bożej na Jasnej Górze przybyły rodziny z całej Polski.

1. Inspiracje płynące z adhortacji Amoris Laetitia

2. Droga Krzyżowa i Apel Jasnogórski

3. Prelekcje gości

4. Msza święta Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę

Homilia bpa Jana Piotrowskiego

Pobierz w formacie MP3 (14.61MB)

5. Galeria


Pierwszym etapem pielgrzymki było spotkanie formacyjne dla Diecezjalnych Duszpasterzy Rodzin i Diecezjalnych Doradców Życia Rodzinnego.

Prelekcje dotyczyły przesłania adhortacji apostolskiej o rodzinie Amoris Laetitia napisanej na wiosnę 2016 roku przez Ojca Świętego Franciszka.

Ks. Dr hab. Jacek Goleń – "Inspiracje płynące z adhortacji Amoris Laetitia dla duszpasterstwa rodzin w Polsce".

Prelegent przekonywał, że przed Kościołem stoi zadanie, aby dogłębnie zainteresować się małżeństwem i rodziną.

Ks. Dr Jacek przedstawił myśli Amoris Laetitia w kluczu 4 PRAW DUSZPASTERSTWA, które powinna realizować wspólnota Kościoła ponieważ realizuje je Bóg:

1. prawo działania łaski,

2. prawo miłości duszpasterskiej,

3. prawo krzyża,

4. prawo misyjności Kościoła.

Ad. 1. Prawo działania łaski - zostało sformułowane przez Pana Jezusa w słowach: „nikt nie może przyjść do mnie jeżeli go nie pociągnie Ojciec” (J 6, 44) oraz w refleksji św. Pawła „pracowałem więcej od nich wszystkich, nie ja, co prawda, lecz łaska Boża ze mną” (1 Kor 15, 10). Pan Bóg towarzyszy człowiekowi, chce wskazywać drogę w każdej sytuacji jego życia. Papież podkreśla, że życie małżeńskie jest wynikiem działaniem łaski Bożej i odpowiedzi człowieka. Słowo "łaska” pada w dokumencie aż 48 razy.

Ad. 2. - Prawo miłości duszpasterskiej - wskazuje ono na potrzebę wielkodusznego zaangażowania w działanie duszpasterskie. Ciągłym zadaniem jest poszukiwanie tych, którzy są daleko - szukanie zagubionej owcy. Franciszek podkreśla, że dzisiaj jest wielu zagubionych. Oblubienica Chrystusa przyswaja sobie postawę Syna Bożego, a Jezus jest Pasterzem 100 owiec - chce je wszystkie. Ojciec święty oczekuje od świeckich zaangażowania w ewangelizację. Zgodnie z duchem Ewangelii mały krok kogoś zagubionego może podobać się Bogu nawet bardziej niż dobre życie tych, którzy są ciągle przy Nim.

Ad. 3. - Prawo krzyża – nie jakiegoś krzyża, generalnie, jakiegoś cierpienia - chodzi o cierpienie w wyniku wierności Chrystusowi – również w małżeństwie. Wierność polega czasem na tym, że trzeba dotknąć zła - jak Jezus - aby je pokonać. Franciszek zachęca słowami św. Pawła " weź udział w trudach i przeciwnościach znoszonych dla Ewangelii" (2 Tym 1,8).

Ad. 4. - Prawo misyjności Kościoła - Kościół jest zaproszony do duchowej walki. Franciszek przypomina, że duszpasterstwo rodzin musi być misyjne. Podstawową wspólnotą działania ewangelizacyjnego jest parafia. Obok kapłanów głosicielami dobrej nowiny o rodzinie powinny być małżeństwa. Potrzeba kreatywności małżonków uformowanych, która jest dobrym zaczynem dla wszystkich.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


W sobotnie popołudnie rodziny z całej Polski uczestniczyły w drodze krzyżowej w intencji małżeństw i rodzin naszej Ojczyzny.

 droga

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O godzinie 21.00 uczestnicy pielgrzymki wieli udział w Apelu Jasnogórskim prowadzonym przez ks. biskupa Jana Piotrowskiego.

piotrowski

 Na zdjęciu widoczny jest obraz złożony ze zdjęć Czcicieli Matki Najświętszej.

 Jest to ŻYWA KORONA MARYI - pomysł Ojców Paulinów związany z Jubileuszem 300 lat od koronacji Obrazu Matki Bożej.

Każdy może ukoronować Maryję przesyłając swoje zdjęcie z napisanym na odwrocie duchowym darem złożonym Maryi, więcej: koronamaryi.pl.

 

 

 

 


W niedzielny poranek pielgrzymi wysłuchali kilku prelegentów, z których pierwszym był Leszek Dokowicz. Jest on człowiekiem uratowanym ze szponów diabła. Każdy kto słyszał jego świadectwo wie, jaką walkę stoczył wraz z Jezusem przeciwko demonowi. Prelegent mówił o tym, jak przez produkcję filmów dokumentalnych próbuje przeciwdziałać zagrożeniom dzisiejszego świata i umacniać wiarę w zwycięstwo Jezusa Chrystusa.

dokowiczOdpowiedzią na dramat aborcji jest film "Syndrom". Wg WHO rocznie na całym świecie jest dokonywanych 53 milionów aborcji. Dla Dokowicza ważne było spotkanie z kapłanem, który w USA przez wiele lat walczył o obronę życia, ale ludzkimi sposobami. Na adoracji załamał się, nie widząc owoców swojej pracy. Wołał do Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Potem rozpoczął obronę życia przez szturm modlitewny do nieba - w Nowym Yorku zamknięto połowę klinik aborcyjnych. 

Ukazaniem tragedii eutanazji jest film "Śmierć na życzenie". Początek prawny tej zbrodni to podpisanie ustawy o eutanazji w Wielki Piątek 2002 roku przez Minister Zdrowia Holandii. Po złożeniu podpisu - w dzień śmierci Jezusa - powiedziała: "wykonało się".

Konsekwencje rozwodów i wychowania liberalnego możemy zobaczyć na filmie "Postęp po Szwedzku".

Ważnym dokumentem jest film "Egzorcyzmy Anneliese Michel". Bardzo realnie ukazuje walkę duchową jaką demon toczy o każdego człowieka.

Więcej o działalności, filmach oraz książkach Leszka Dokowicza na stronie: www.ktozjakbog.pl


Państwo Elżbieta Jacek Małkowscy mówili o nowej grze rodzinnej, którą wymyślili.gry

Na stronie poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące powstającej, niezwykłej gry fabularno-scenariuszowej. Jest ona tworzona przede wszystkim z myślą o młodzieży i dorosłych. Nie jest to gra komputerowa, nie jest to gra planszowa, nie jest to też „karcianka”, ani gra RPG… Czym zatem jest ta gra? Dowiedz się: https://www.facebook.com/gragosciniec oraz www.polskiegryplanszowe.pl

 

 

 

 

 

 


mama tataW Unii Europejskiej powstała inicjatywa, aby zmusić wszystkie kraje UE do legalizacji związków homoseksualnych. W odpowiedzi pojawiła się inicjatywa Mama Tata i Dzieci.

Do 1 grudnia potrzeba zebrać 1 milion podpisów, aby głos broniących tradycyjnego modelu rodziny był brany pod uwagę w obradach UE. Zachęcamy do złożenia podpisu:

http://mamatataidzieci.pl/

 

 

 


jasna gora2016MSZA ŚWIĘTA

Centralnym wydarzeniem Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin była Msza święta na Jasnogórskich Wałach. Przewodniczył jej biskup Jan Piotrowski, Biskup Kielecki. W czasie Mszy św. małżonkowie obecni na niej odnowili swoje przyrzeczenia małżeńskie a nowi Doradcy Życia Rodzinnego z całej Polski złożyli przyrzeczenie prosząc Boga o Jego opiekę i prowadzenie.

 

Modliliśmy się na Mszy św. za wszystkie rodziny naszej diecezji.

 

Homilia, bp Jan Piotrowski

Pobierz w formacie MP3 (14.61MB)


Galeria

Duszpasterstwo Rodzin
Diecezji Pelplińskiej

Kuria Diecezjalna Pelplińska
Ul. Biskupa Dominika 11
83-130 Pelplin

Więcej: kontakt

Tagi