Rodziny modlą sie o pokój

Rodziny są zaproszone
do modlitwy i postu
w intencji pokoju

 

Apel do rodzin

Drodzy przyjaciele,
zaproszenie papieża Franciszka na dzień modlitwy i postu w intencji pokoju w Syrii oraz za wszelkie narody dotknięte wojną należy przyjąć z głęboką powagą i zaangażowaniem.

Zdjęcia oraz tragiczne wiadomości, które obiegły świat rodzą wątpliwości w naszych sercach i umysłach, a także poddają naszą wiarę próbie. Wobec tego zachęcam was do przyjęcia zaproszenia papieża i skupienia się na modlitwie i poście we własnych domach.

Drodzy rodzice, nie obawiajcie się przygotować swoim dzieciom skromnego posiłku. Spędzony wspólnie czas potraktujcie jako możliwość omówienia aktualnych wydarzeń na świecie i wytłumaczenia dlaczego nie powinniśmy pozostawać obojętni na otaczające nas okropne rzeczy. Przytaczając smutne wiadomości, nie zapomnijcie przypomnieć dzieciom o obietnicy pokoju danej nam przez zmartwychwstałego Chrystusa, który właśnie w tym celu poświęcił swoje życie.

Pamiętajcie, aby do tego posiłku bogatego w słowa i ubogiego w pożywienie zaprosić również starszych. Jeśli ktoś z nich przeżył wojnę i jest skłonny do niej powrócić w opowieści, posłuchajcie o życiu w cieniu bomb i niepewności jutra, jak również o sensie modlitwy w tak trudnych chwilach.

Drogie dzieci i młodzieży, nie narzekajcie na brak wystawnych dań podczas sobotniego obiadu. Podziękujcie raczej swoim rodzicom za to, co wam dają. Poproście, żeby podali wam powody, dla których warto jest żyć na tym świecie, tak często nękanym nieszczęściami i przemocą.

Pomódlcie się razem przy stole! Za rodziny w Syrii, dzieci, które każdego dnia umierają w wyniku głodu i otaczającej ich nienawiści oraz za przywódców wzywających do pokojowych rozwiązań.

Wyrecytujcie psalm, przeczytajcie fragment ewangelii, odmówcie dziesiątkę różańca lub swobodnie pomódlcie się na głos. Każda rodzina może wybrać swój własny sposób na pośredniczenie pomiędzy złem odciskającym piętno na naszej historii a Bogiem, który obdarza nasz świat pokojem, leczy go i ratuje.

Dziękuję!

Vincenzo Paglia

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny

Watykan, 4 września 2013 roku

 

Duszpasterstwo Rodzin
Diecezji Pelplińskiej

Kuria Diecezjalna Pelplińska
Pokój 202
Ul. Biskupa Dominika 11
83-130 Pelplin

Więcej: kontakt

Tagi