Weekend dla narzeczonych Świecie 2014

ŚwiecieW dniach 28-30 listopada 2014 r. odbył się Weekend dla narzeczonych w Świeciu.

Jest to weekendowa wersja kursu przedmałżeńskiego prowadzona przez małżeństwa i księży. Uczestnicy mają możliwość posłuchać o doświadczeniu życia małżeńskiego i kapłańskiego oraz omówić między sobą różne tematy dotyczące ich wspólnego życia. Kolejne terminy zakładka NARZECZENI - KURS PRZEDMAŁŻEŃSKI.

 

 

 

Refleksje uczestników

Relacja z Weekendu

Zdjęcia


Kilka refleksji uczestników na koniec "Weekendu dla narzeczonych":

wyjaśniły nam się sprawy, o których nie wiedzieliśmy, będziemy się starali więcej rozmawiać

kurs wyjaśnił mi dużo spraw, rozjaśnił wątpliwości, wzbogacił życie, dał mi to pewność, że chcemy założyć rodzinę

bardziej zbliżyłam się do Boga

zobaczyłam, że ciężka droga nas czeka, ale damy radę

to był dobry czas dla nas, nie spędzony przed telewizorem, ale ze sobą

kurs umocnił nas w wierze, w której wychowali nas rodzice i odkryliśmy, że chcemy żyć w wierze

rozwialiśmy wszelkie wątpliwości, które były między nami

ustaliliśmy zasady według, których chcemy żyć

narzeczony: zobaczyliśmy, że musimy nauczyć się języka bardziej zrozumiałego, bo ona musi się domyślać

narzeczona: ja wtedy wymyślam różne rzeczy, które nie są prawdziwe


Porozmawiajmy przed ślubem

Jak być szczęśliwym małżeństwem, uniknąć kryzysów i zgodnie wychowywać dzieci? Nie ma na to prostej recepty, ale z pewnością pomocne jest rozmawianie o ważnych tematach jeszcze w czasie narzeczeństwa. Nie omówienie pewnych fundamentalnych spraw może zakłócić lub nawet uniemożliwić szczęśliwe życie razem.

Trudno jest poznać drugiego człowieka, tak do głębi. Poznać jego myśli, pragnienia, przyzwyczajenia, oczekiwania. Jeszcze trudniej poznać siebie nawzajem w bliższych relacjach damsko – męskich, kiedy i ona i on starają się zaprezentować z jak najlepszej strony. Kiedy chce się  komuś zaimponować, zainteresować go sobą, zachwycić, nie mówi się o swoich wadach, brakach, złych nawykach. Te zazwyczaj wychodzą dużo później, kiedy już ukochany jest mężem, a ukochana żoną. Bywa, że młodzi małżonkowie odkrywają, iż druga strona ma zupełnie odmienne zdanie na temat ilości dzieci, sposobu ich wychowania, zarządzania budżetem domowym, sposobu wypoczywania… Psycholodzy potwierdzają, że większość małżeńskich kryzysów bierze się ze wzajemnego niezrozumienia i braku rozmów o ważnych sprawach.

Narzeczeni w naszej diecezji mają szansę na to, żeby zacząć małżeńskie życie lepiej.  Służą temu prowadzone w różnych miejscach diecezji pelplińskiej kursy przedmałżeńskie w trzydniowej formie jako Weekendy dla narzeczonych. Prowadzi je Zespół "DOBRY POCZĄTEK" powołany przez ks. Biskupa Diecezjalnego.

Od piątku wieczorem do niedzielnego popołudnia pary narzeczonych biorą udział w warsztatach przygotowujących ich do wspólnego życia. Kilkunastominutowe wprowadzenia do danych zagadnień prowadzą pary małżeńskie, które bardziej dzielą się swoim doświadczeniem, niż pouczają. Kilka zdań dopowiadają księża. To, co najważniejsze dokonuje się jednak w parach. Młodzi ludzie rozmawiają na przedstawiane tematy, mówią o sobie, poznają lepiej swoją narzeczoną lub narzeczonego. Mówią sobie o wzajemnych uczuciach, uczą się sposobów wyrażania miłości, opowiadają o swoich wartościach i próbują ustalić wspólną hierarchię, rozmawiają na temat wiary w ich małżeńskim życiu, na temat dzieci, swoich rodziców, itd.

Ciekawym przerywnikiem pomiędzy poważnymi tematami jest na każdym Weekendzie dla narzeczonych lekcja tańca prowadzona przez profesjonalnego instruktora.

Weekend dla narzeczonych to forma spotkań bez noclegów, więc raczej dla par z okolicy. Dlatego spotkania organizowane są w różnych częściach diecezji. Jesienią odbyły się one w Czersku, Tczewie, Grzybnie i Świeciu. Wiosną kolejna edycja:
w Starogardzie Gd. 17-19 kwietnia,
w Chojnicach 24-26 kwietnia,
w Grzybnie k. Kartuz 24-26 kwietnia,
w Tczewie 8-10 maja 2015 r.

ZAPISY: www.ewangelizacjapelplin.pl

Odpowiedzialni za przygotowanie i koordynację Weekendów są członkowie Rady Koordynacyjnej Zespołu "Dobry Początek": ks. Wojciech Klawikowski, ks. Sławomir Ałaszewski (diecezjalny duszpasterz rodzin), Dorota i Sławomir Liss oraz Violeta i Robert Poziemscy.

Starają się nie tylko organizować kursy w różnych miejscowościach, ale zapraszać do ich prowadzenia coraz to nowe małżeńskie pary i  księży miejscowych parafii. "Dobrze by było, aby w każdej części diecezji działał zespół ludzi, którzy włączą się w prowadzenie Weekendów dla narzeczonych na miejscu" wyjaśnia ks. Sławomir Ałaszewski.

Tak też stało się w Świeciu, gdzie w ostatni weekend listopada odbył się pierwszy w mieście taki kurs. Bazą lokalową stały się budynki gościnnych Szkół Katolickich w Świeciu, a ich dyrektor włączył się w prowadzenie Weekendu dla narzeczonych. "Chcemy, żeby Szkoły Katolickie tętniły życiem również poza zajęciami lekcyjnymi, dlatego chętnie wspieramy takie inicjatywy" mówi ks. dyrektor Przemysław Szulc. W zajęcia włączył się też ks. Jarosław Kubiak z parafii św. Andrzeja Boboli w Świeciu: "dla nas jako kapłanów jest to bardzo ciekawe doświadczenie" - dodaje. W Świeciu w warsztatach wzięło udział 15 par narzeczonych. W prowadzenie włączyły się też dwie pary małżeńskie ze Świecia.

Tekst: Krzysztof Nowicki

 


Zdjęcia: Krzysztof Nowicki i ks. Sławomir Ałaszewski


 

 

 

 

Duszpasterstwo Rodzin
Diecezji Pelplińskiej

Kuria Diecezjalna Pelplińska
Pokój 202
Ul. Biskupa Dominika 11
83-130 Pelplin

Więcej: kontakt

Tagi