Spotkanie doradców życia rodzinnego 2013

smigielKs. Biskup Wiesław Śmigiel
dziękował doradcom za ich posługę
w imieniu wszystkich duszpasterzy
17 listopada 2013 r.

 

Ks. Biskup Wiesław Śmigiel dziękował doradcom życia rodzinnego: "W imieniu wszystkich duszpasterzy dziękujemy Wam za pełną poświęcenia posługę". Dalej kontynuował: "duszpasterze zdają sobie sprawę, że obecnie bez świeckich współpracowników i apostołów nie byłoby duszpasterstwa rodzin, nie byłoby prawdziwego apostolstwa modlitwy i nie byłoby przemiany rzeczywistości". W niedzielę 17 listopada w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie odbyło się spotkanie formacyjno-dokształcające dla Doradców Życia Rodzinnego Diecezji Pelplińskiej. Po Mszy św. do doradców rodzinnych mówiła dr n. med. Aleksandra Kicińska z Gdańska. Mówiła ona o swojej pracy jako specjalisty chorób wewnętrznych i lekarza NaProTechnologii w kontekście leczenia niepłodności i zagrożenia płynącego z antykoncepcji.


 

1. Z homilii bpa Wiesława Śmigla

2. Wykład dr n. med. Aleksandry Kicińskiej

3. Galeria zdjęć


1. Z homilii bpa Wiesława Śmigla

"W imieniu wszystkich duszpasterzy dziękujemy Wam za pełną poświęcenia posługę. Duchowni głoszą Słowo Boże z pełnym zaangażowaniem, zdają sobie sprawę, że dzisiaj duszpasterstwo rodzin, modlitwa i różne formy zaangażowania są nie zwykle ważne. Ale też duszpasterze zdają sobie sprawę, że obecnie bez świeckich współpracowników i apostołów nie byłoby duszpasterstwa rodzin, nie byłoby prawdziwego apostolstwa modlitwy i nie byłoby przemiany rzeczywistości. Zatem bądźcie odważni. Bądźcie odważnymi apostołami prawdy o świętości rodziny, o łasce sakramentalnej i o świętości życia"

Po Mszy św. odbyło się spotkanie dla doradców życia rodzinnego. Tegorocznym gościem spotkania była dr n. med. Aleksandra Kicińska. Pani Doktor jest lekarzem posługującym się metodą NaProTechnologii, zainicjowała powstanie NaProCentrum w Gdańsku. Jest lekarzem specjalistą chorób wewnętrznych, wykładowcą Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku, prowadzi na Uniwersytecie Medycznym między innymi zajęcia z metod rozpoznawania płodności (więcej: wwwnaprocentrum.pl; naprolekarz.pl).

Pani dr Aleksandra Kicińska przygotowała dla Doradców Życia Rodzinnego dwa wykłady poruszające tematykę środków hormonalnych i ich negatywnego wpływu na organizm kobiety, a także zaprezentowała najbardziej podstawową wiedzę z zakresu wciąż jeszcze mało znanej metody leczenia niepłodności, jaką jest Naprotechnologia (Natural Procreative Technology, czyli Metoda Naturalnej Prokreacji). Doradcy Życia Rodzinnego mieli okazję do osobistej rozmowy z Panią dr Aleksandrą Kicińską, która odpowiedziała na wszystkie pytania uczestników spotkania, dotyczące ich doświadczeń płynących z pracy w Poradni Rodzinnej.

Część homilii Biskupa Wiesława Śmigla dotycząca życia rodzinnego:

„Drodzy doradcy życia rodzinnego, liderzy duszpasterstwa rodzin w naszej diecezji. (...) Niestrudzenie uczcie, że rodzina jest darem od Boga i naturalnym środowiskiem życia i rozwoju. Przekonujcie w porę i nie w porę, że życie ludzkie jest skarbem, którzy trzeba chronić od poczęcia do naturalnej śmierci. Przekonujcie, że dzieci nie są ciężarem, balastem lub dodatkiem do szczęśliwego życia. Przypominajcie, że sakrament małżeństwa to nie społeczna umowa, którą można modyfikować lub rozwiązać, ale przymierze między kobietą, mężczyzną i samym Bogiem".

Ks. Biskup przywołał też słowa Ojca Świętego Franciszka wypowiedziane na spotkaniu dla rodzin w Roku Wiary w Rzymie 26 października:

„Chrześcijańscy małżonkowie nie są naiwni, znają problemy i niebezpieczeństwa życia, ale nie boją się podjąć swojej odpowiedzialności przed Bogiem i społeczeństwem. Nie uciekając, nie izolując się, nie rezygnując z misji tworzenia rodziny i rodzenia dzieci. - Ależ Ojcze, dzisiaj to trudne ... - Pewnie, że to trudne. Dlatego potrzebujemy łaski sakramentu! Sakramenty nie są po to, żeby być dekoracją życia. Jaki piękny ślub, jakie wspaniałe wesele – to nie jest łaska sakramentu. To pewna dekoracja. Łaska nie jest po to, żeby przyozdabiać życie. Jest po to, żeby dać nam moc, żebyśmy byli dzieli, żebyśmy mogli iść naprzód! Chrześcijanie zawierają sakrament małżeństwa, ponieważ są świadomi, że go potrzebują! Potrzebują go, żeby być zjednoczeni między sobą i żeby wypełniać misję rodziców. „W radości i smutku, w zdrowiu i chorobie". A w swoim małżeństwie modlą się razem i we wspólnocie. Dlaczego? Tylko dlatego, że taki jest zwyczaj? Nie! Czynią tak, gdyż tego potrzebują dla długiej drogi, którą mają razem przebyć, długiej drogi, które nie jest w kawałkach, ale trwa całe życie. I potrzebują pomocy Jezusa, aby podążać razem z ufnością, aby przyjąć siebie nawzajem każdego dnia, żeby przebaczać sobie każdego dnia!"

Ks. Biskup mówił dalej: „Papież Franciszek w charakterystyczny dla siebie sposób, bardzo prosto, oddaje głęboką prawdę, filar życia społeczeństw: małżeństwo jest zbudowane na sakramencie. W sakramencie otrzymuje łaskę, która prowadzi do zbawienia i pozwala przezwyciężyć wszystkie trudności. W świecie ogarniętym racjonalizmem trzeba być świadkiem tej prawdy i nieustannie ludziom o tym przypominać . Coraz częściej małżeństwo zostaje zredukowane do pewnej umowy, która pozwala człowiekowi osiągnąć szczęście, a jeśli nagle okazuje się, że charaktery nie pasują do siebie, jeśli nagle okazuje się że można gdzie indziej tą swoją nadzieję... ludzie rozwiązuję tą umowę nie zdając sobie sprawy jak wielką krzywdę wyrządzają sobie nawzajem, wspólnocie Kościoła a jeśli są dzieci wyrządzają ogromną krzywdę dzieciom. Dziś trzeba powrócić do tej prawdy, że małżeństwo jest sakramentem, jest przymierzem między kobietą, mężczyzną i samym Bogiem.

Te słowa zanieśmy wszyscy do naszych rodzin, ale też drodzy doradcy życia rodzinnego zanieście je wszystkim, z którymi się spotykacie. W imieniu wszystkich duszpasterzy dziękujemy Wam za pełną poświęcenia posługę. Duchowni głoszą Słowo Boże z pełnym zaangażowaniem, zdają sobie sprawę, że dzisiaj duszpasterstwo rodzin, modlitwa i różne formy zaangażowania są nie zwykle ważne. Ale też duszpasterze zdają sobie sprawę, że obecnie bez świeckich współpracowników i apostołów nie byłoby duszpasterstwa rodzin, nie byłoby prawdziwego apostolstwa modlitwy i nie byłoby przemiany rzeczywistości.

Zatem bądźcie odważni. Bądźcie odważnymi apostołami prawdy o świętości rodziny, o łasce sakramentalnej i o świętości życia".


2. Wykład dr n. med. Aleksandry Kicińskiej dla Doradców Życia Rodzinnego diecezji pelplińskiej 17 listopada 2013r.

kicińska

Dr n. med. Aleksandra Kicińska jest lekarzem posługującym się metodą NaProTechnologii, zainicjowała powstanie NaProCentrum w Gdańsku. Jest lekarzem specjalistą chorób wewnętrznych, wykładowcą Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku, prowadzi na Uniwersytecie Medycznym między innymi zajęcia z metod rozpoznawania płodności (więcej: naprolekarz.pl; www.naprocentrum.pl).

 

 

 

 

1. Przedstawienie dr n. med. Aleksandry Kicińskiej

Pobierz w formacie MP3 (1.31MB)

2. Historia życia zawodowego dr n. med. A. Kicińskiej

Pobierz w formacie MP3 (6.42MB)

3. Powstanie NaProCentrum

Pobierz w formacie MP3 (2.43MB)
 

4. Antykoncepcja - wprowadzenie

Pobierz w formacie MP3 (11.81MB)
 

5. Cykl życia od poczęcia do śmierci jest jednością

Pobierz w formacie MP3 (4MB)
 

6. Antykoncepcja przeciwko życiu

Pobierz w formacie MP3 (2.09MB)
 

7. Wkładka wewnątrzmaciczna

Pobierz w formacie MP3 (3.23MB)

8. Antykoncepcja hormonalna

Pobierz w formacie MP3 (7.15MB)
 

9. Plastry antykoncpecyjne

Pobierz w formacie MP3 (1.38MB)
 

10. Antykoncepcja doraźna

Pobierz w formacie MP3 (3.63MB)
 

11. Następstwa antykoncepcji hormonalnej

Pobierz w formacie MP3 (2.01MB)
 

12. Prezerwatywa

Pobierz w formacie MP3 (886.67kB)
 

13. Szkodliwość antykoncepcji hormonalnej

Pobierz w formacie MP3 (31.76MB)
 

14. NaProTechnologia - wprowadzenie

Pobierz w formacie MP3 (1.53MB)

15. Metody Rozpoznawania Płodności

Pobierz w formacie MP3 (6.52MB)
 

16. Leczenie niepłodności metodą NaProTechnologii

Pobierz w formacie MP3 (30.57MB)
 

17. Skuteczność NaProTechnologii

Pobierz w formacie MP3 (6.35MB)

18. NaProCentrum czyli NaProTechnologia w Gdańsku

Pobierz w formacie MP3 (8.77MB)
 

 


3. Galeria zdjęć

 

 

Duszpasterstwo Rodzin
Diecezji Pelplińskiej

Kuria Diecezjalna Pelplińska
Pokój 202
Ul. Biskupa Dominika 11
83-130 Pelplin

Więcej: kontakt

Tagi