6 marca 2022

Spotkanie dla doradców życia rodzinnego 2022.03.06

W czasie dnia formacyjnego doradcy życia rodzinnego uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej przez Biskupa Ryszarda Kasynę a następnie spotkali się z Ewą Liegman.

„Stoimy na straży ulgi w cierpieniu” – tak o pomocy ciężko chorym dzieciom i ich rodzinom mówi Ewa Liegman, Prezes Hospicjum Pomoże Dzieciom oraz Holistycznego Centrum Wsparcia po Stracie „eMOCja” w Gdańsku. Spotkała ona się 6 marca 2022 r. z doradcami życia rodzinnego diecezji pelplińskiej. Dzień formacyjny rozpoczął się Mszą św. pod przewodnictwem Biskupa Ryszarda Kasyny. Pani Ewa Liegman mówiła: „kiedy patrzymy w oczy śmierci, odwracamy głowę, a kiedy to robimy, to widzimy, jak na talerzu całe nasze dotychczasowe życie. Zazwyczaj musimy się mierzyć z bezradnością i rozczarowaniem, bo tak wiele nam nie wyszło”. Lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci i psychologowie służą dzieciom i ich rodzinom jako domowe hospicjum również na terenie diecezji pelplińskiej. Rolą lekarza, pielęgniarki jest być przy pacjencie, szczególnie tym najmniejszym, do ostatniego oddechu łagodząc uporczywe objawy. Opieką objęci są również najbliżsi, rodzeństwo i rodzice. Hospicjum wspomaga też rodziców, którzy jeszcze przed urodzeniem dziecka dowiadują się o jego ciężkiej chorobie. Całościowe podejście do choroby i śmierci spowodowało również przestrzeń na pomaganie po śmierci osoby bliskiej, czym zajmuje się Centrum „eMOCja”. Na polecenie zasługuje 10 filmów opublikowanych na stronie Centrum pod tytułem „Trening eMOCjonalny”. Pani Ewa Liegman przeprowadza słuchacza przez główne uczucia i przeżycia w doświadczeniu straty. Na spotkaniu dla doradców Pani Prezes mówiła o tym jak żyć i jak umierać oraz o dojrzewaniu w macierzyństwie i ojcostwie w obliczu choroby i śmierci dziecka, wykład można wysłuchać poniżej.