28 czerwca 2015

Rekolekcje doradców rodzinnych 2015.06.26-28

W niedzielę 28 czerwca 2015 zakończyły się rekolekcje dla Doradców Życia Rodzinnego diecezji pelplińskiej.

Wzięło w nich udział 210 doradców, którzy na co dzień spotykają się z narzeczonymi i małżonkami w parafialnych poradniach rodzinnych. Rekolekcje rozpoczęły się w piątek spotkaniem i wspólną modlitwą z ks. Maciejem Oparką posługującym w Zambii. Misjonarz przybliżył uczestnikom realia rodziny mieszkającej w Afryce, ukazując zarówno jej bogactwo jak i trudności. Tegoroczne spotkanie doradców nacechowane było solidną powtórką i pogłębieniem znajomości metody rozpoznawania płodności wg prof. J. Rӧtzera. Przez piękno fizjonomii początków życia ludzkiego i szczegółowe omówienie sposobu rozpoznawania tego, kiedy kobieta jest płodna, a kiedy nie jest, przeprowadziła uczestników dr Agnieszka Chrobak. Prelegentka jest Instruktorem Instytutu Naturalnego Planowania Rodziny INER oraz prowadzi badania naukowe w zakresie nauk medycznych przygotowując habilitację. Trzydniowe spotkanie doradców zakończyło się w niedzielę Mszą św. pod przewodnictwem ks. Biskupa Wiesława Śmigla. Ks. Biskup na podstawie czytań Liturgii Słowa wyznaczył duszpasterstwu rodzin trzy płaszczyzny działania. Pierwsza z nich to obrona tego co jest związane z naturą, proklamowanie praw natury. Druga to oferowanie metod, które pomogą zachować porządek naturalny, a tym samym wolę Bożą, w codziennym życiu. Duszpasterstwo ma pomagać w porządkowaniu własnego wnętrza i relacji z innymi, szczególnie w małżeństwie i rodzinie. Biskup podkreślił, że to jednak nie wystarczy, ponieważ ostatecznym celem budowania na dwóch wymienionych filarach jest spotkanie z Bogiem. W związku z tym istnieje jeszcze potrzeba prowadzenia ludzi do spotkania z Jezusem Chrystusem. Po Mszy św. ks. Biskup Wiesław Śmigiel wręczył misje kanoniczne 18 nowym doradcom życia rodzinnego, którzy przygotowali się do tej posługi w ostatnim roku akademickim.

Wszystkim Doradcom Życia Rodzinnego, którzy uczestniczyli w spotkaniu serdecznie dziękujemy za ten wspólnie spędzony czas.

Homilia Bpa Wiesława Śmigla na zakończenie rekolekcji.