28 czerwca 2012

Rekolekcje doradców rodzinnych 2012.06.25-28

Tegoroczne rekolekcje dla doradców życia rodzinnego odbywały się w dniach 25 do 28 czerwca 2012 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie.

Nauki rekolekcyjne związane z tematem roku duszpasterskiego „Kościół naszym domem” głosił ks. dr Sławomir Ałaszewski, Duszpasterz Rodzin Diecezji Pelplińskiej. Prelekcje głosili również zaproszeni goście.

Konferencja na temat przebaczenia – ks. Ałaszewski

Czas rekolekcji to również okazja ubogacenia wiedzy na  tematy związane z posługą narzeczonym i małżonkom.

Antykoncepcja hormonalna
Małgorzata Prusak, farmaceuta, Doktorant Instytutu Teologii Moralnej UWM w Olsztynie.

Dyskusja po prelekcji

Karmienie piersią – naturalna konsekwencja ciąży czy wybór kobiety?

Magda Odyniecka. Doradca rodzinny Archidiecezja Gdańska. Instruktor metody podwójnego sprawdzenia.

Strona polecana www.laktacja.pl

Płodność kobiety, a zaburzenia tarczycy
Ewa Jakubiak. Doradca Życia Rodzinnego w Gdańsku.

Od Oceanu do Oceanu
Ewa i Lech Kowalewscy z Luman Life International Polska

Audycja w Radio Głos

Strona polecana: www.odoceanudooceanu.pl

Mszy świętej na zakończenie rekolekcji przewodniczył Ks. Biskup Wiesław Śmigiel,
Administrator Diecezji Pelplińskiej.

Ks. Biskup rozpoczął homilię odniesieniem do Ewangelii z dnia:

Mt 7,21-29

Nie każdy wołający do mnie: „Panie, Panie”, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz spełniający wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Wielu będzie wołać do mnie w owym dniu: „Panie, Panie, czyż nie prorokowaliśmy, używając Twego imienia!? I czyż nie Twoim imieniem wyrzucaliśmy demony!? I nie z Twoim imieniem czyniliśmy wiele cudów?”  Jednak wtedy oświadczę im: „Nigdy was nie poznałem; odejdźcie ode mnie popełniający nieprawość”. Otóż każdy, kto słucha tych moich słów i wykonuje je, podobny się stanie do człowieka mądrego, który swój dom zbudował na skale. Spadła ulewa, i ruszyły potoki, i wichry zadęły i rzuciły się na ten dom – a nie zawalił się, bo na skale ma swoje fundamenty. A każdy słuchający tych moich słów, a nie wykonujący ich, podobny się stanie do człowieka głupiego, który swój dom zbudował na piasku. Spadła ulewa, i ruszyły potoki, i wichry zadęły i uderzyły w ten dom – i zawalił się, a upadek jego był wielki”. Gdy Jezus skończył te słowa, tłumy były zdumione Jego nauką. Uczył ich bowiem jak mający władzę, a nie jak ich uczeni w Piśmie.

Ks. Biskup Wiesław Śmigiel podkreślił, że budowa domu wymaga po pierwsze planu, po drugie sprawdzenia czy wystarczy środków na jego budowę.

Mówił, że najważniejszy jest fundament i postawił przed słuchaczami pytanie: „Co jest fundamentem mojego życia?”

Wskazał, że jedynym trwałym fundamentem jest Słowo Boże, a tym Słowem Bożym jest sam Jezus Chrystus.

Ks. Biskup zapraszał uczstników rekolekcji do tego, aby przyjęli Jezusa Chrystusa jako Słowo do swojego serca.

W dalszej części homilii Ks. Biskup wskazał na zobowiązania wynikające z przyjęcia Misji Kaninicznej, którą doradcy życia rodzinnego otrzymują od Kościoła. Jest to zadanie budowania swojego życia na Słowie oraz prowadzenia innych do Słowa.

Ksiądz Biskup Wiesław powiedział, że w różnych momentach życia Kościoła niektóre zadania wydają się ważniejsze od innych. Dzisiejsza sytuacjia w świecie powoduje, że duszpasterstwo rodzin staje się pierwszym zadaniem Kościoła.

Ks. Biskup Wiesław na koniec powiedział, że rodzina jest wielką wartością i w związku z tym wszyscy mamy za zadanie obronę rodziny.

Po zakończonej Mszy św. Ksiądz Biskup wręczył Misje Kanoniczne 52 osobom, które w roku akademickim 2011/2012 ukończyły szkolenie doradców życia rodzinnego w dekanatach starogardzkim i kartuskim.