5 lipca 2014

Odpust Królowej 2014


W Kościerzynie odbyły się centralne  uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Królowej Rodzin.

W sobotę 5 lipca br. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. biskup pomocniczy Wiesław Śmigiel.

Mszę św. poprzedził „Marsz dla Życia i Rodziny”, który przeszedł ulicami miasta.


Mówi uczestniczka Marszu:


Słowa powitania kustosza sanktuarium, ks. prałata Mariana Szczepińskiego.


W homilii ks. biskup podjął najważniejsze i bieżące zagadnienia związane z rodziną


Bp Śmigiel zdecydowanie w obronie klauzuli sumienia – dzisiaj trzeba manifestować wiarę

W Sanktuarium Królowej Rodzin w Kościerzynie, 5 lipca odbyły się centralne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Królowej Rodzin pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej Wiesława Śmigla. Hierarcha zacytował encyklikę św. Jana Pawła II Ewangelium vitae: „Kto powołuje się na sprzeciw sumienia, nie może być narażony nie tylko na sankcje karne, ale także na żadne inne ujemne konsekwencje prawne, dyscyplinarne, materialne czy zawodowe” (pkt 74).

Witając zebranych kustosz miejsca ks. prałat Marian Szczepiński powiedział, że w tym sanktuarium „trzeba troszczyć się o właściwy przekaz do współczesnego społeczeństwa czym jest rodzina, kim jest człowiek, czym jest życie i jakie powinno być ludzkie sumienie”.

Przemawiający na początku uroczystości przedstawiciele rodzin powiedzieli, że rodzina „jest pierwszą, naturalną szkoła życia i jest wspólnotą, w której się o wszystkich pamięta, nawet o tych, którzy nie przynoszą chluby”.

Bp Śmigiel powiedział w homilii, że dzisiaj niektórzy oczekują, „żeby chrześcijanie nie zabierali nigdy głosu w sprawach publicznych, żeby wyznawali wiarę tylko w kościołach”. Kaznodzieja dodał, że „to jest taki czas, kiedy trzeba manifestować swoją wiarę, bo sama wiara w sercu nie wystarcza”. Biskup przypomniał podstawowe nauczanie o rodzinie Katechizmu Kościoła Katolickiego, w tym naukę, że rodzina jest Kościołem Domowym. Dlatego hierarcha omawiał życie rodziny jako wspólnoty pielęgnującej wiarę, miłość i nadzieję. Kaznodzieja wskazał na ewangeliczne przykłady z życia Maryi, która stanowi wzór dla każdej chrześcijańskiej rodziny.

Bp Śmigiel przypomniał wzór Maryi posłusznej Bogu. „Żyjemy w czasach, w których odbiera się nam prawo do odwoływania się do własnego sumienia”, mówił biskup. Musi ono być oparte na fundamencie prawa Bożego, które „zawsze stoi po stronie człowieka i życia”, powiedział. Dodał, że „nikt nie może tego prawa podważyć”. Członek Rady Stałej Episkopatu Polski przypomniał, że bywało już w historii, iż „zabijano ludzi w imię prawa stanowionego przez ludzi, poniewierano z powodu koloru skóry, poniewierano z powodu innego urodzenia, innej religii”.

Mówiąc o miłości koniecznej w życiu rodziny, bp Śmigiel upomniał się o miłość do dziecka, które często cierpi z powodu rozpadu małżeństwa i rodziny.

Analizując   przyszłość rodziny w Polsce i w Europie, kaznodzieja powiedział „o zapaści demograficznej”. „Kraje o wysokim standardzie życia nie gwarantują tego, że rodziny będą miały dzieci”, stwierdził biskup pomocniczy wskazując, że klucz do poprawy sytuacji leży tam, „gdzie jest Boże prawo, ale Europa o tym zapomniała”. Hierarcha widzi ogromne zagrożenie dla przyszłości Europy w „odcinaniu się jej od korzeni chrześcijańskich i od prawdy o świętości życia, o wartości każdego dziecka, które jest skarbem rodziny”. Z tych powodów, zdaniem biskupa, grozi Europie pozostawanie w kryzysie demograficznym a także grozi, że „za kilkadziesiąt lat nie będzie już takiej Europy, jaką możemy oglądać dzisiaj”. Biskup dodał, że będzie to „Europa muzułmańska”. Stwierdził przy tym, że „nie jesteśmy wrogo nastawieni do innych religii, żyjemy bowiem w duchu dialogu międzyreligijnego”.  Jednak, mówił hierarcha, że ci, którzy dzisiaj walczą z chrześcijaństwem nie będą mieli w „Europie muzułmańskiej racji bytu i istnienia, nie poradzą sobie”.

W końcowej części homilii biskup przypomniał nauczanie św. Jana Pawła II o szacunku do życia. Przypomniał punkt 74 encykliki Ewangelium vitae, w którym papież apelował o prawo pracowników służby zdrowia „do odmowy uczestnictwa w planowaniu, przygotowaniu i dokonywaniu czynów wymierzonych przeciwko życiu”. Bp Śmigiel cytował dalej: „Kto powołuje się na sprzeciw sumienia, nie może być narażony nie tylko na sankcje karne, ale także na żadne inne ujemne konsekwencje prawne, dyscyplinarne, materialne czy zawodowe”. Biskup podkreślił, że „budujemy papieżowi pomniki, pamiętamy o nim, nazywamy nim place, ulice – bardzo dobrze – ale w takich, trudnych chwilach pamiętajmy o jego nauczaniu”. Biskup wyraził głębokie uznanie tym, którzy „nie dają się zepchnąć presji poprawności politycznej”.

Homilia była przerywana gromki oklaskami.

Czczony od wieków w Kościerzynie Obraz Matki Bożej Królowej Rodzin jest kopią rzymskiego wizerunku Matki Bożej „Salus populi romani” z bazyliki Santa Maria Maggiore. Madonna kościerska była koronowana w 1998 roku.

Źródło: www.radioglos.pl