26 maja 2013

Marsz w Lęborku 2013.05.26

W Dzień Matki, 26 maja 2013
na ulicach Lęborka można było
zobaczyć radość jaką daje życie rodzinne

II Lęborski Marsz dla Życia i Rodziny

Dnia 26 maja, jak inne polskie miasta (w tym roku było ich ponad sto), Lębork ruszył w obronie życia i rodziny. Marsz uformował się pod Sanktuarium św. Jakuba Apostoła i o godz. 13.30 spontanicznie wyruszył wyznaczoną wcześniej trasą, ulicami: Basztową, Wyszyńskiego, Aleją Wolności, Aleją Niepodległości, ulicą Marcinkowskiego na boisko Zespołu Szkół Mechaniczno- Informatycznych, gdzie odbył się piknik rodzinny.

Na początku trasy przypomniano ideę Marszu dla Życia i Rodziny. W tym celu krótko głos zabrali: proboszcz parafii św. Jakuba, ojciec Roman Zioło oraz Tomasz Dampc, który wspólnie z żoną jest głównym inicjatorem i organizatorem lęborskiego marszu. Następnie ks. dr Sławomir Ałaszewski, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin odczytał list Biskupa Diecezjalnego Diecezji Pelplińskiej, ks. Ryszarda Kasyny skierowany do uczestników marszu. Ksiądz biskup serdecznie dziękował organizatorom za podjęcie tak cennej inicjatywy i błogosławił wszystkim uczestnikom.

Maszerującym przygrywała Orkiestra Dęta Ziemi Lęborskiej i grupa bębniarzy „SLAP”. Układ taneczno – marszowy prezentowały mażoretki. Pochód ożywiał idący na szczudłach klaun. Uczestnicy nieśli balony, flagi, kolorowe transparenty, wśród których wyróżniały się te, które podkreślały obecność wspólnot i ruchów religijnych: Oazy, Domowego Kościoła i Spotkań Małżeńskich.

Marsz zakończył się na boisku Zespołu Szkół Mechaniczno- Informatycznych, gdzie od razu rozpoczął się piknik rodzinny. Młodzież z lęborskich wspólnot: „Ruchu Światło Życie”, „Rycerstwa Niepokalanej” oraz „Pustyni Miast”,  przygotowała wiele interesujących konkursów dla dzieci. Na scenie występowali młodzi artyści z Młodzieżowego Domu Kultury. Zaprezentowały się Zespoły Tańca Współczesnego i Nowoczesnego: „Luz”, „Luzik”, „Luz 2″, grupa taneczna „ABC”, solistki, grupa taneczna „Stokrotki”. Uroczyście wręczono też nagrody przyznane w I Konkursie Plastycznym „Moja rodzina to mój skarb”, organizowanym w ramach Marszu Dla Życia i Rodziny. W czasie pikniku zbierano także podpisy popierające projekt ustawy o ochronie i opiece nad rodziną oraz europejską inicjatywę „Jeden z nas”. Szacuje się, że w całym wydarzeniu (i marszu, i pikniku rodzinnym) wzięło udział ok. 1200 osób.