13 listopada 2011

Dzień formacyjny doradców 2011.11.13

Spotkanie formacyjny dla około dwustu doradców życia rodzinnego odbyło się 13 listopada 2011 r. w Pelplinie. Mszę św. z tej okazji odprawił w bazylice katedralnej bp Jan Bernard Szlaga.

Doradcom życia rodzinnego z parafialnych poradni wyraził wdzięczność, że służą nie tylko rodzinom ale także wspierają duszpasterzy, dzieląc się swoją wiedzą fachową, medyczną, psychologiczną, socjologiczną: „Służycie wartościami, co jest bardzo istotne” podkreślił Biskup Pelpliński.

Homilię podczas Mszy św. wygłosił diecezjalny duszpasterz rodzin ks. dr Sławomir Ałaszewski. Podkreślił, że Bóg obdarza nas hojnie skarbami, którymi powinniśmy się dzielić. Samym skarbem życia rodzinnego jest też kobiecość i męskość. Kaznodzieja wyrażał wdzięczność dla licznie obecnych w diecezji pelplińskiej parafialnych doradców życia rodzinnego, którzy otwarcie rozmawiają z narzeczonymi małżonkami o delikatnych sprawach ich wspólnego życia.

Ks. Ałaszewski oceniając zagrożenia rodziny zwrócił uwagę na problem rozbudzanego seksualizmu. Jego zdaniem „świat ma pewną obsesję na punkcie chorobliwego szukania seksualizmu wszędzie”, dlatego jak stwierdził tym „cenniejsze są osoby, które świadczą o pięknie rzeczywistości intymności małżeńskiej i pięknie tego, co Pan Bogu stworzył i dzielą się tym doświadczeniem”. Dziękował za otwarcie i oddanie w tej posłudze.

Pod koniec Mszy św. zasłużone osoby, z wieloletnim stażem pracy w poradniach rodzinnych otrzymały medale „Zasłużony dla Diecezji Pelplińskiej”.

Po Mszy św. odbyła się konferencja pt. „Natura projektem Boga” i spotkanie z Stojgniewem Paluszewskim, diecezjalnym doradcą życia rodzinnego diecezji bydgoskiej oraz jego małżonką Katarzyną.

Państwo Paluszewscy

Stojgniew Paluszewski „Natura projektem Boga” część 1.

Stojgniew Paluszewski „Natura projektem Boga” część 2.