Media zmieniają świat rodzinny

Ks. Dr Wojciech Parfianowicz Koszalin

Pobierz w formacie MP3 (41.62MB)

Co to znaczy, że media mają duże znaczenie?
Mass media to nie tylko środki do przekazywania informacji.
Medium is the message - samo medium jest już wiadomością, przekazem.
Kiedy słyszymy napisał Nasz Dziennik, napisała coś Wyborcza - już coś to dla nas znaczy.
... ale chodzi o coś jeszcze innego... one zmieniają świat.

Co to znaczy, że media zmieniają świat?
Są przyczyną formalną zmian w świecie... na przykład...
Media najpierw przeobrażają relacje społeczne i ludzką psychikę a dopiero potem są środkami służącymi do przekazu informacji.

Dwie błędne postawy wobec mediów
"apokaliptyczna" lub "hurra, optymistyczna".
Media nie są ani dobre, ani złe. Wszystko zależy od tego jak z nich korzystamy.
"Kościół postrzega media jako dary Boże".
Musimy się nauczyć z mediów korzystać.

1. Kiedyś najważniejszym meblem w domu był stół, który umożliwiał spotkanie. Dzisiaj jest nim kanapa, na której siedzą bliscy spotykający się z telewizorem, nie ze sobą.
Skype + Facebook < wspólnie wypita filiżanka kawy

2. Pojawia się "mentalność click'u".
Dzisiaj w świecie są: cyfrowi tubylcy i cyfrowi emigranci.
Człowiek, który urodził się w epoce mediów cechuje się mentalnością click'u:
- zmienia się poczucie czasu - wszystko trwa bardzo szybko = brak cierpliwości, nie chce dochodzić do pewnych rzeczy, ale chce mieć nagle to, czego oczekują;
- brak świadomości, że są w życiu rzeczy nieodwracalne, bo w Internecie można wszystko cofnąć.

3. Podmiotowość konsumencka. Media wytwarzając w człowieku sztuczne potrzeby kształtują z człowieka przede wszystkim KONSUMENTA. Człowiek przestaje mieć oparcie w wartościach metafizycznych, w religii, przestaje mieć oparcie w rodzinie, bo to obciach, przestaje mnieć oparcie w wartościach patriotycznych więc pozostaje tylko konsumentem.

4. Kultura gadget'u. Tworzy się nowa wizja pozycji społecznej: "pokaż mi twój telefon a powiem ci kim jesteś". Jeżeli rodzice nie wytwarzają z dzieckiem przekonania, że wartość człowieka polega na czymś innym kształtuje się w nim kultura gadget'u.
Gadgety promują i wzmagają indywidualizm.

5. Media zmieniają sposób myślenia, myślenia linearnego na hipertekstualne. W konsekwencji człowiek nie potrafi już myśleć linearnie, nie jest w stanie śledzić 45 minutowego wykładu.

Korzystając z mediów ponosimy KOSZT, który mierzy sie w milionach sekund. Czas jest najdroższą walutą świata.
KTO DZISIEJ NIE POTRAFI POSŁUGIWAĆ SIE MEDIAMI JEST ANALFABETĄ.

Wobec mediów trzeba być:
SELEKTYWNYM