WIĘCEJ O WEEKENDACH DLA NARZECZONYCH z lekcją tańca

Jak być szczęśliwym małżeństwem, uniknąć kryzysów i zgodnie wychowywać dzieci?

Nie ma na to prostej recepty, ale z pewnością pomocne jest rozmawianie o ważnych tematach jeszcze w czasie narzeczeństwa. Nie omówienie pewnych fundamentalnych spraw może zakłócić lub nawet uniemożliwić szczęśliwe życie razem.

Trudno jest poznać drugiego człowieka, tak do głębi. Poznać jego myśli, pragnienia, przyzwyczajenia, oczekiwania. Jeszcze trudniej poznać siebie nawzajem w bliższych relacjach damsko – męskich, kiedy i ona i on starają się zaprezentować z jak najlepszej strony. Kiedy chce się  komuś zaimponować, zainteresować go sobą, zachwycić, nie mówi się o swoich wadach, brakach, złych nawykach. Te zazwyczaj wychodzą dużo później, kiedy już ukochany jest mężem, a ukochana żoną. Bywa, że młodzi małżonkowie odkrywają, iż druga strona ma zupełnie odmienne zdanie na temat ilości dzieci, sposobu ich wychowania, zarządzania budżetem domowym, sposobu wypoczywania… Psycholodzy potwierdzają, że większość małżeńskich kryzysów bierze się ze wzajemnego niezrozumienia i braku rozmów o ważnych sprawach.

Narzeczeni w naszej diecezji mają szansę na to, żeby zacząć małżeńskie życie lepiej.  Służą temu prowadzone w różnych miejscach diecezji pelplińskiej kursy przedmałżeńskie w trzydniowej formie jako Weekendy dla narzeczonych. Prowadzi je Zespół "DOBRY POCZĄTEK" powołany przez ks. Biskupa Diecezjalnego.

Od piątku wieczorem do niedzielnego popołudnia pary narzeczonych biorą udział w warsztatach przygotowujących ich do wspólnego życia. Kilkunastominutowe wprowadzenia do danych zagadnień prowadzą pary małżeńskie, które bardziej dzielą się swoim doświadczeniem, niż pouczają. Kilka zdań dopowiadają księża. To, co najważniejsze dokonuje się jednak w parach. Młodzi ludzie rozmawiają na przedstawiane tematy, mówią o sobie, poznają lepiej swoją narzeczoną lub narzeczonego. Mówią sobie o wzajemnych uczuciach, uczą się sposobów wyrażania miłości, opowiadają o swoich wartościach i próbują ustalić wspólną hierarchię, rozmawiają na temat wiary w ich małżeńskim życiu, na temat dzieci, swoich rodziców, itd.

Ciekawym przerywnikiem pomiędzy poważnymi tematami jest na każdym Weekendzie dla narzeczonych lekcja tańca prowadzona przez profesjonalnego instruktora.

Weekend dla narzeczonych to forma spotkań bez noclegów, więc raczej dla par z okolicy. Dlatego spotkania organizowane są w różnych częściach diecezji.

Odpowiedzialni za przygotowanie i koordynację Weekendów są członkowie Rady Koordynacyjnej Zespołu "Dobry Początek": ks. Wojciech Klawikowski, ks. Sławomir Ałaszewski, Dorota i Sławomir Liss oraz Violeta i Robert Poziemscy.

Starają się nie tylko organizować kursy w różnych miejscowościach, ale zapraszać do ich prowadzenia coraz to nowe małżeńskie pary i  księży miejscowych parafii. "Dobrze by było, aby w każdej części diecezji działał zespół ludzi, którzy włączą się w prowadzenie Weekendów dla narzeczonych na miejscu" - uważają organizatorzy.

Tekst: Krzysztof Nowicki