Choroba dziecka

Choroba w rodzinie nigdy nie jest łatwa do przyjęcia, a szczególnie gdy dotyczy dziecka.

Rodzice szukają ratunku wszędzie, czasem nawet tam, gdzie nie powinno się nawet zaglądać. Kiedy medycyna staje się bezsilna i nie przynosi oczekiwanego efektu, wtedy uzdrowiciele, znachorzy, cudotwórcy i bioenergoterapeuci wydają się być jedynym, ostatnim pomysłem na wyzdrowienie. Jednak często okazuje się, że kontakt z takimi osobami, to dopiero początek prawdziwych problemów w rodzinie. Dziecko, oprócz choroby fizycznej, otrzymuje ciężar duchowy, który jest nie do zniesienia mimo tego, że przez chwilę wydawało się, że ten „specjalista” pomógł.

Gdy medycyna staje się bezsilna łatwiej przychodzi nam zwracanie się o pomoc do Boga. Myślimy: "skoro nic nie pomaga, to został nam jeszcze Bóg". A może warto zacząć od Niego jeszcze przed diagnozą lub zaraz po niej? Czy Bóg nie jest miłością? Czy nie pragnie szczęścia dla swoich dzieci?

Bóg pragnie dla nas największego dobra i chce nam wręczać najpiękniejsze prezenty: zbawienia, życia wiecznego. Czy choroba może być drogą do świętości?

Zastanawiamy się: "dlaczego mnie to spotkało?", "Czym ja zawiniłem w moim życiu?", "Za jakie grzechy?". Bóg nie jest okrutnikiem, który karze nas na ziemi za nasze przewinienia. Może bardziej jest tak, że doświadcza nas, aby dokonała się w nas przemiana. Te pytania można odwrócić i zapytać Pana Boga: "Po co mnie to spotkało?", "Co ta choroba ma przemienić w moim życiu, w życiu mojej rodziny, bliskich?". A może moja choroba lub choroba mojego dziecka ma pociągnąć do świętości kogoś z mojego otoczenia?

A może to w Twoim życiu Bóg pragnie czynić cuda? Może to właśnie Ciebie lub Twoje dziecko pragnie uzdrowić? Może to ono ma dać świadectwo Bożego Miłosierdzia? Czy jesteś w stanie w to uwierzyć? Czy Bóg uzdrawia również tu i teraz? A może myślisz, że Jezus uzdrawiał dwa tysiące lat temu i zakończył tak swoje dzieło?
Liczne świadectwa ludzi na całym świecie mówią, że Bóg uzdrawia tu i teraz!

Bogu zależy przede wszystkim na Twojej duszy, na duszy Twojego dziecka, a ciało ma być narzędziem to jej uświęcania. Uzdrowienia fizyczne nie następują w oderwaniu od uzdrowienia duchowego, są zawsze połączone.

Nasz Stwórca nie działa za pomocą magicznych przedmiotów, ale poprzez ludzi, których stawia na naszej drodze. Posyła ludzi obdarzonych charyzmatami Ducha Świętego, którzy mają nam pomagać w rozeznaniu naszej drogi do świętości. Bardzo często „słowa poznania”, które otrzymują od Pana otwierają nam oczy na to, co mamy zmienić w naszym życiu. Nie szukajmy tych ludzi poza Kościołem Katolickim, bo łatwo trafić na oszustów. Nie wędrujmy za tymi ludźmi z miasta do miasta, z mszy na mszę. To Bóg uzdrawia, a ludzie są tylko Jego posłańcami.

Bóg uzdrawia również przez lekarzy. Powołuje ich do służby ludziom. Nie porzucajmy medycyny licząc na cud, bo może tak właśnie mamy być uzdrowieni. To jest rodzaj współpracy, ale również zaufania Panu Bogu. Może to właśnie lekarz ma się nawrócić widząc, jak dochodzimy do zdrowia? Jest wielu lekarzy, którzy po udanym leczeniu otwarcie mówią, że to nie oni mieli wpływ na efekt końcowy. Przyznają, że to nie ich zasługa. Panie Boże, dziękuję Ci na tych lekarzy.

Bóg uzdrawia również podczas naszej modlitwy, szczerej, ufnej. Odpowiada, kiedy kierujemy się ku Niemu modlitwami, które znamy na pamięć, spontanicznie wypowiadanymi słowami, albo jakąś ulubioną modlitwą rodzinną? Szczególnie polecam Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz Różaniec z rozważaniami tajemnic w kontekście naszego życia.

Wierzę w Boga Ojca Wszechmogącego… powtarzam w czasie każdej niedzielnej mszy świętej, ale czy naprawdę w to wierzę?

Opracowanie Łukasz Malinowski

Linki:

Msze Święte z modlitwą o uzdrowienia w naszej diecezji:

www.ewangelizacjapelplin.pl/msze-sw-z-modlitwa-o-uzdrowienie/

www.faustyna.pl

Literatura:

„Różaniec z modlitwą o uzdrowienia”, ks. Józef Kozłowski SJ

„ Jezu, Ty się tym zajmij”, ks. Dolindo Ruotolo

„Święta Siostra Faustyna i Boże Miłosierdzie”, ks. Józef Orchowski

„Jezus żyje”, o. EmilienTardif MSC

„Uzdrowienie i uwolnienie”, Adolfo Lippi.